Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Ztrácejí ženy v přechodu paměť?

Úvodní stránka » Ztrácejí ženy v přechodu paměť?

Ženy si občas stěžují na výpadky paměti a časem si i lékaři začali myslet, že hormonální změny v době přechodu mohou mít za následek úbytek duševních schopností. Nedávný výzkum na vzorku asi 800 žen ve věku 42 až 52 let, prováděný na univerzitě v Chicagu, však nic takového nepotvrdil. V ročních intervalech se ženy podrobovaly standardním testům zaměřeným například na schopnost pamatovat si číselné řady – a v tomto testu se naopak ženy s věkem mírně zlepšovaly, nebo přiřazovat zpaměti k symbolům čísla – a zde se zase zhoršovaly. Výzkumníci však tvrdí, že zhoršení pouze odpovídá normálnímu stárnutí.

Dá se tedy předpokládat, že výpadky paměti a pocit zhoršení duševních schopností je u žen, stejně jako u mužů ve středním věku spíše způsoben zátěží v zaměstnání, starostmi s dětmi, péčí o vnoučata, ztrátou rodičů a dalšími faktory, které lidi kolem padesátky stresují.

Farmaceutický průmysl postavil část své produkce na myšlence, že hormonální doplňky pomohou ženám udržet si jasnou mysl. Tuto představu výzkum zpochybňuje. Zdá se, že mozek zase tolik hormonů nepotřebuje. Výzkum však nic neříká o tom, zda se hormony nějakým způsobem nepodílejí na pozdějším vzniku demence a Alzheimerovy choroby, jak se obvykle předpokládá, protože to se týká podstatně starších žen.