Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

  • english

Životní cyklus motýla monarcha

Úvodní stránka » Životní cyklus motýla monarcha

Motýli monarchové (Danaus plexippus) začnou v těchto dnech opouštět 12 jedlových hájů v horách středního Mexika a vypraví se na okružní let do Kanady, aby se vrátili zpět zase na podzim. Přezimují v horách a v milionech pokrývají jedle jako tlusté pokrývky. V březnu se probudí ze spánku a v první etapě letí na pobřeží Mexického zálivu, kde se pasou na mléčném pleveli (milkweed), nakladou vajíčka a umírají. Další generace pokračuje několik týdnů dál na sever a opět umírá. Celá okružní cesta přes Kanadu a Kalifornii zpátky do Mexika je mnohagenerační, takže se domů vrací pravnuci nebo prapravnuci těch, kteří ji začali.

Motýli přilétnou na stejnou horu a dokonce na stejný strom, kde přezimovali předkové. Jejich biologické hodiny a orientační smysl jsou mimořádné a studoval je neurobiolog Dr. Steven Reppert z University of Massachusetts. Našel u nich v mozku čtyři nervové buňky, ve kterých dochází k rytmickým molekulárním změnám. Tyto „hodiny“ jsou pod kontrolou dvou genů. Jeden je citlivý na modrou barvu a synchronizuje buňky podle toho, zda je světlo nebo tma. Druhý gen aktivuje učitý protein a měří čas podle toho, jak proteinu přibývá od chvíle, kdy byl aktivován. Původně se myslelo, že tento gen mají pouze savci.

Motýl monarch váží pouhých 25 gramů, ale dokáže letět rychlostí až 50km za hodinu ve výšce 3,500m. Bez přistání uletí až 600km.

Milan Kaluš – Santa Fe, Nové Mexiko, USA