Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Zimní květy v zahradě

Úvodní stránka » Zimní květy v zahradě

Mnoho lidí je přesvědčeno, že když dorazí zima, květy a listy ze zahrady zmizí. Pozornější divák zjistí, že tomu tak vůbec není. V dnešní době můžeme jakoukoli zahradu obohatit pestrým sortimentem rostlin, které přitahují pozornost v době vegetačního klidu těch ostatních. Mohou zaujmout zimním květem, barevnými plody, které přes zimu neopadají, či stále zelenými listy.

Když v zimě opadá listí, okamžitě vyniknou barvy a tvary dřeva. Proto je pro výsadbu do velkých zahrad vhodná svída bílá, svída krvavá a bříza. Do menších zahrad se hodí zakrslá a plazivá bříza trpasličí (Betula nana). Zajímavý pohled je i na zkroucené dřevo vrby Salix matsudana ‘Tortulosa‘ anebo červené, velmi brzy narašené pupeny kdoulovce (Chaenomeles). Ten nás na jaře odmění červenými květy a v létě příjemně citrusově vonícími plody. Můžeme si jej – jako většinu keřů – vybrat jako více nebo méně vzrůstný kultivar.

Líska turecká (Corylus avellana) vyniká zkrouceným dřevem a v předjaří zdobí žlutými jehnědami. Nelze ji ovšem doporučit alergikům, její pyl je velmi dráždivý.

vilín japonský

Dále máme na výběr několik keřů, které nás potěší v zimě svým neočekávaným květem. Vilín japonský (Hamamelis japonica) má obvykle několik dlouhých větví, jež jsou v únoru obsypány jemně vonícími květy. Ty mohou být žluté, oranžové i červené, podle výběru kultivaru. Vilín má v létě veliké, lísce podobné listy. Vysazujeme jej na dobře viditelné místo jako solitérní keř.

lýkovec jedovatý

Další brzké kvítky nám přináší lýkovec jedovatý (Daphne mezereum). Tento keř nedoporučuji do zahrad, kde si hrají malé děti, protože jeho červené plody jsou silně jedovaté. Ovšem holé větve obsypané v zimě fialovými kvítky působí velice pěkně.

jasmín nahokvětý

Popínavý jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) zpestří žlutými květy každou stěnu s pergolou či nějakou podpůrnou konstrukcí. Je to opravdu neobvyklá podívaná.

zimolez Purpusův

Zimolez Purpusův (Lonicera Purpusii) je napůl opadavý, až 2 metry vysoký keř, který u nás není příliš rozšířený. Vykvétá v únoru a jeho bílé či smetanové květy omamně voní – podobně jako konvalinka. Proto bych doporučila jej zasadit blízko cesty, kterou denně chodíte.

mahonie prostřední, kultivar ‚Winter Sun‘

Jako poslední květy obsypaný keř v neobvyklém období vám představím dobře známou mahonii (Mahonia x media). Víte, že v zahradnictví můžete objevit řadu kultivarů, které kvetou v zimě? Květenství je uspořádáno ve vzpřímených latovitých hroznech a vydrží zdobit dlouhou dobu.

Další skupinou jsou stálezelené keře, které zpříjemní jednobarevnou krajinu.

dřišťál Juliin

Dřišťál Juliin (Berberis Julianae) má zelené, lesklé a tuhé listy. Ze skalníků je nutné vybrat takové, které jsou neopadavé.

skalník vrbolistý, kultivar ‚Parkteppich‘

Kalina pražská (Viburnum Pragense) má lesklé kožovité listy, měří i přes 3 metry a v dospělosti je to velmi rozložitý keř. Střemcha vavřínová (Prunus laurocerasus) má také lesklé kožovité listy a dává možnost tvarování. Na jaře potěší bílými květy uspořádanými v latách.

střemcha vavřínová

Pieris japonský (Pieris japonica) je velmi dekorativní keř. V zimě má zdobná poupata, jež na jaře vykvetou bíle, růžově nebo třeba fialově, podle kultivaru. Nároky na půdu a umístění má podobné, jako rododendrony a azalky, potřebuje kyselou půdu.

Půdopokryvný barvínek či brčál (Vinca minor) vytváří i v zimě souvislý, nízký, zelený porost. Na jaře obohatí zahradu svými modrými květy.

Zajímavé jsou brsleny (Eonymus). Nalezneme mnoho panašovaných druhů – mají bílé, žluté nebo růžové panašování listů.

Nepostradatelný půdopokryvný keř je také třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum). Tvoří kompaktní zelený, nízký koberec a v létě vykvétá velikými žlutými květy. Na jaře se musí seřezávat.

cesmína obecná

Další zajímavou skupinou jsou keře, jejichž ozdobou jsou v zimě barevné plody. Větvičky cesmíny obecné (Ilex aquifolium) se používají ve vazačství, mají pichlavé listy s červenými kuličkami. Cesmína dorůstá velké výšky a je velmi dekorativní.

I taková hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) v rané zimě potěší oranžovými plody. Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) si také ponechává své oranžové plody plné vitamínu C. V dospělosti spíše připomíná strom. Důležitou informací je, že rakytník je dvoudomá rostlina a pokud někde v jeho blízkosti není ještě jedna rostlina, plodů se nedočkáte.

Nelze opomenout také zajímavé trvalky, například čemeřici černou (Helleborus niger), která by neměla chybět na žádné zahradě. Má nespočetně mnoho barevných variací. Kvete velmi brzo na jaře, někdy už o vánocích, a měla by mít spíše přistíněné stanoviště a mírně vápenatou půdu. Jinak je zcela nenáročná.

Cortaderie pampová (Cortaderia selloana) zdobí svým květenstvím do poloviny prosince, pak by se měla tato vysoká tráva svázat a přikrýt ve dvou třetinách listů jutou nebo igelitem. Jinak pronikne voda ke krčkům rostlin a ty vyhnijí.

Při koupi všech rostlin je třeba dbát na správný výběr kultivarů. Ty se totiž neliší pouze zbarvením a květem, ale také výškou. Raději se vždy poraďte s prodavačem.

text a foto: Bára

Komentáře

  1. Dobrý den, potřebovala bych prosím Vás něco vědět o květině, její název je eonymum, bohužel jí nikde nemohu najít.
    Moc Vám děkuji předem za odpověd

  2. Nejspíš se jedná o euonymus, což je česky brslen. Více o něm najdete třeba na http://www.profizahrada.cz/a/cz/2505-euonymus-brslen/.

  3. děkuji podívám se

  4. Na zahradě mě roste střemcha kultivar Prunus laurocerasus,nebo možná kultivar Schipkaensis ,v poslední době u ní pozoruji žloutnutí a padání listů.Nevíte jakou chrobou by mohla trpět a jak tomu zabránit?

  5. Tak prý desítky chorob i škůdců se projevují žloutnutím a padáním listů, včetně třeba nedostatku vody. Takhle obecně se to určit nedá.

  6. Děkuji za odpověď,teď jsem našel v knize,že je vápenomilná,tak ji zkusím přihnojit vápnem