Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Zaměstnávání před důchodem řeší celá Evropa

Home » Zaměstnávání před důchodem řeší celá Evropa

Zajímavý článek o přístupu různých evropských zemí k otázkám zaměstnávání lidí 50+ najdete zde.

Komentáře

  1. Tash do ta dekorojm edhe nanen e Zeqos. O veellzer shqiptar u cmendem mbas ketyre dekoratave,paletave e gradave, sikurrkush tjeter ne bote. Po cfar dekoratash per nje njeri qe ka qendrua nje muej apo 45 dit ne burgjet jugosllave. Sa Kosovar kan qendrua me ka 20 vjet e ma teper, po a e dini ju se Adem Demaci disidenti i njoftur ende nuk esht shpallur nderi i kombit, po pse baheni qesharak. Po a dini sa njerez jan vra e kan vdekur neper burgje ne torturat jugosllave dhe askush ska dhan asnje dekorim per ta. E per te gjadhet duhet dekorata me ju knua kanga, e hajde shqiptar hajde. Thaftu krahi more vllazen Malsor me kto marrina qe po bani dhe po kerkoni. Po cka e don dekoraten me fjet me ta. Shkojm ni KMART dhe ja blejm nja more dr FRANO IVEZAJ dhe do tja lidhim per qafet ne qofte se te bejm Happy more burre, vetem qe ju te jeni te kenaqur gjithcka mund te behet per juve, por sa vler do te ken per ata qe kan marre me vite te tera burgimesh ne burgjet komunista jugosllave apo enveriane, jam me mija qe e meritojn para vllaut tand more Fran Ivezaj, je Dr por kam menduar se je me i mencur se kaq. Spo thote askush se vllau juaj nuk ka merita large mendesh, por te shpallet nderi i kombit, bile ky Sterbyqi poeti i madhe po na e krahasueka me Skenderbeun. Kur gabon i urti sja kalon askush, se aje sharron rande edhe ti Fran ke sharrua kesaj here, kan me qiesh me ty dhe me propozimin tand ne Tiran. Mandej tani edh sikur te nbehej nje gje e tidhe zoteri kjo ngjarje ka ndollur ne ishe jugosllavi, dhe flitet per kosoven qe juridikisht gjindej nen okupimin jugosllav, ku bante pjes edhe Kosova. Tani Kosova esht shtet i lir dhe Sovran, pse nuk ju drejtove shtetit te ri te Kosoves, se Pjetri per liri te popullit vlla Kosovar esht burgosur zoteri. Pjeter Ivezaj nuk ka marre pjes ne demonstrata kunder rregjimit te Enver Hoxhes qoft edhe nje her, pra aje per demokraci ne shqiperi ska tregua snje gje, andaj dekorimin duhet ta merrte nga ana Kosovare dhe presidentje Atifete Jahjaga. Une do te deshiroja qe tja jepnin nje dekorat dhe le ta ket se mua spo me lyp kush gja nga ajo, spo me del dicka nga xhepi zoteri, por te dekoroheshin Profesor Gjergj Daku Gjokaj, apo Gjeneral Tom Bersisha, besa edhe daja juej profesor Zef Camaj do te kishte pas ma arsye megjithate suksese se ju vetem e paskeni cuar kerkesen te njerzit kompetent. Keto dy shoqata a kan pyet antaret per ket akcjon apo jo, njana qe ka disa anetar te kryesis se tjetra ska asnje antar hama dreq, pervec kryetarit te saj Ndue Ivanaj se ska met kush en ta. Jam i sigurt se ase shoqata Malsia e Madhe dhe kryetari i saj Gjergj Ivezaj ska pyet pervec dy apo tre vetave per ket vendim, por aje ska nevoj se edhe ashtu i ka dalur mandati tash dy vjet e tash perfundimisht po largohet, e tha hajt se po jau baje ketyre kushrive te mi nje favor. Le ta gezojn titullin nderi i kombit zoteri Pjeter Ivezaj qe po luen vllau Fran si po don me ta.Dy Kosovar ne vitin 1998 duke u kthye ngha demonstrata ne Washington pra axhe dhe nipe, e thyen qafen dhe nuke u shpadhen ende, poashtu edhe zoteri Mernjacaj duke luftuar iden komuniste diktatoriale ne shqiperi, duke udhetuar nga Detroiti ne New York humbi jeten ase ate qeveria shqiptare nuk e shpadhi nderi i kombit, ky esht titudh teper i larte zoterit e mi. Uljani pakez gryken te nderuar vllezer nga Malsia, se tani e keni tepruar.