Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Výstava van Gogha ve Vídni

Úvodní stránka » Výstava van Gogha ve Vídni

Jako tisíce jiných Čechů a stovky školních tříd jsme se byli podívat na průřezové výstavě Vincenta van Gogha ve vídeňské Albertině, a to pár dní před jejím koncem. Nikdy jsem neviděl tolik lidí na výstavě obrazů. Pořadatelé museli před vchodem umístit plátěné stany vyhřívané propanbutanem a had čekatelů na lístek se kroutil i uvnitř. Na výstavě jsme strávili něco přes hodinu a ještě to jakž takž šlo, když jsme ale odcházeli, sály byly už zaplněné jako autobus v dopravní špičce, nikdo nechtěl odejít a protlačit se k východu byla námaha. Odhaduji, že nějakých 60% návštěvníků tvořili Rakušani, 10% cizinci všeho druhu a 30% Češi.

Výstava byla skvělá, poskytla každému dobrou představu o díle a osudu proslulého šílence a stálo za to tu šílenou frontu vystát. Kdo to ale nestihl, může se alespoň podívat, jak s Vincentem rozmlouval Don McLean ZDE. Pro běžné konzumenty umění, pro které Leonardo = Mona Lisa a van Gogh = Slunečnice, tam ale asi chybělo pár záchytných bodů, totiž malířova nejznámější plátna, která známe z knížek a učebnic. Doba nás vede k povrchnímu zjednodušování. Tahle výstava naopak přinesla spousty skic, kreseb a pokusů a ukázala, co nejznámějším obrazům předcházelo, jak vznikaly a jak se rodila van Goghova malířská technika.

Neodpustím si nevraživou poznámku:
Typické pro rakouské předsudky vůči nám je, že ačkoli každý třetí návštěvník je Čech, česky tam nikde není ani slovo a Češi slabikují anglické popisky, ani audioprůvodce, kterého si můžete půjčit a přikládat na ucho před každým obrazem, v češtině neexistuje. Důvod bude stejný, jako proč Česká republika je jediný ze sousedních států, který není s Rakouskem spojen dálnicí. Rakušani jsou stejní nacionální zabedněnci, jako většina Čechů, jenom si na tom víc zakládají.

Komentáře

  1. S tím vším se dá jen souhlasit. Ale výstava byla dobrá. Ty videa jsou hezký. Chtělo by to ale překlad, ne každej umí anglicky.

  2. I tolik vzdálení maďaři,mají v jeskyních,v Agteleku,česky namluvené průvodce ve valkmanech.Leč naše jazyková negramotnost je těžko omluvitelný hendikep.
    Ahoj slim