Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Vyšetření

Home » Vyšetření

Letošní Velikonoce mi pokazila náhlá příhoda, která přiměla mou rodinu dopravit mne do nejbližší nemocnice, nemocnice v Mělníku. Tam se o mne staral tým mladých, a dodám hned, že půvabných lékařek, toho jsem si nemohl při své indispozici nevšimnout. Protože chtěla vyloučit plicní embolii, poslala mne MUDr. Thótová na oddělení nukleární medicíny do Mladé Boleslavi. Tam se mi přihodilo to, s čím se chci svěřit.

Po vyšetření jsem seděl v čekárně a čekal na sanitku, která mne měla odvézt zpátky na Mělník. Udivila mne pracovnice vyšetřovacího týmu, která se mi nabídla, že mi dojde pro noviny, abych tam měl co dělat. Musela pro ně jít někam mimo areál nemocnice. Rozpaky jsem statečně skrýval. V přátelském rozhovoru, na který pak zbylo trochu času, jsem se dozvěděl, že je té paní sedmdesát let a má v Praze v Ruzyni dceru.

Lékař, který sepisoval zprávu o vyšetření, za mnou přišel s otázkou, jestli bych se nechtěl něčeho napít. To jsem se už jenom divil. Nebylo to však všechno. Seděl jsem tam už tři hodiny, když opět přišel a to s návrhem, abych se šel něčeho najíst, je poledne. Jsem na světě dost dlouho, jsem vybaven mnohými zkušenostmi, a tohle mne téměř zcela odrovnalo. Člověk se setká s lidskou laskavostí a neví si s ní rady. To už jsme tak otrlí, rozvíjím dál toto téma, že když nám někdo s něčím pomůže, že nás to vyvede z míry? Jsme zvyklí jen na velké akce. Zemětřesení, krev na ulici, pád prezidentského letadla, to nás vzruší. Jenže já se přiznám, že mne tahle prostá lidská laskavost vzrušila tak, že jsem nemohl dva dny usnout. Přál bych si, aby mne příště, až to budu potřebovat, zavezli zase do Mělníka.

Spisovatel Miroslav Jandovský (82)

Komentáře

 1. To jsme to dopracovali, když trochu lidskosti považujeme za zázrak. Moc bych rád věděl, zda je to naše specialita, nebo je to tak všude ve světě.

 2. Člověk otupí, když se standardem stávají jen super-hyper-mega-giga AKCE!!!:)

  Mimochodem, děkujeme tvůrcům za podnětné stránky.

  Magda

 3. Nejdrive na prispevek Martina. Je to ceska specialita. Ziju v Australii 26 let a usluznost k zakaznikovi je normal. A Magde? To nema s mega, giga ap. nic spolecnyho. To je v kulture naroda. Mel jsem tu “cest” se dozvedet, ze usluznost k zakaznikovi je u vas brana za pretvarku. To je mi vas/naroda tedy opravdu lito.

 4. Skvělé, já se zase divím tomu, že lékař píše zprávu déle než 3 hodiny. A chválíte lidi z Mělníka a přitom píšete o lidech z Boleslavi, nechápu to.

 5. Je fajn si po hooodně dlouhé době přečíst nějakou spokojenou reakci na náročnou práci doktorů a ne jen výčitky, nadávky a nepochopení pacientů :). (Medička)

 6. Poznámka ke Katy.
  Nevím, jestli něco víte, nebo dokonce znáte o vyšetřeních na nukleárním oddělení, pak by Vás nepřekvapil čas, který potřebuje doktor k vyhodnocení, ne jenom mrknutí na výsledný obsáhlý materiál z vyšetření.

 7. Šmankote, šmankote, šmankote9e9e9e9, Jani, je1 miluju sovičky, ty sovičkove9 paevslkotnedky jsou naprosto fažasne9! Ne1dhera! A ty jejich nožky a vykulene9 oči, faplně mě rozesme1ly:D