Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Věnujte se údržbě vlastní hlavy

Úvodní stránka » Věnujte se údržbě vlastní hlavy

Alzheimerova choroba se blíží – přinejmenším v prognózách – rozsahu epidemie. Za čtyřicet let bude na Zemi 100 miliónů nositelů této nemoci. Vědci přitom stále neznají přesnou příčinu onemocnění. Léky, které jsou dnes k dispozici, nedokáží změnit průběh choroby, zmírňují jen příznaky. Ve světě je sice několik nových léků, které jsou již v pokročilém stádiu klinických testů, ale není dobré se na to spoléhat. Pamatuji se dobře na deset nebo patnáct let staré články o nadějných lécích proti rakovině – a zkuste si dnes proti ní nechat předepsat pilulky. Takže je zřejmé, že to jediné, na co se můžete i v případě Alzheimerovy choroby spolehnout, jste vy sami a vaše vlastní aktivita a odhodlání. Zvláště pokud máte mezi přímými příbuznými někoho, kdo tuto nemoc má či měl, není nač čekat.

Mozek si můžete představit jako velikou telefonní síť, kde jsou jednotlivé body navzájem propojeny dráty. Časem ale ty dráty zrezaví a rozpadnou se. Nemusí jít jen o chorobu jako je Alzheimer, prostě i v důsledku běžného stárnutí mizejí spojení mezi mozkovými buňkami – no a my si nic nepamatujeme. Co s tím můžeme dělat?

Lékaři se shodují v tom, že zabránit tomu nedokážeme ani sami, ani s jejich pomocí. Ale – a to je ta dobrá zpráva – dokážeme to vlastními silami velmi podstatně oddálit. V časopise Neurology byly letos v červnu publikovány výsledky výzkumu dlouhověkosti na vzorku 1200 starých lidí. A ukázalo se, že ti, kteří jsou trvale duševně aktivní, mají 2,6krát menší pravděpodobnost, že je demence či Alzheimer oloupí o vzpomínky a identitu. 2,6krát. Nestojí to za úvahu?

Co můžeme dělat? Základní přehled najdete zde. Zřejmé je, že náš mozek profituje z duševní námahy podobně jako naše svaly z tělocviku. Každá duševní rozcvička prospívá, nejlepší je ale taková, kterou váš mozek dosud nezná. Rozšířené je doporučení například učit se hrát na hudební nástroj. I luštění křížovek nebo skládání puzzle není k zahození, stejně jako sudoku nebo scrabble. I surfování po internetu. I četba dívčích románů. Ovšem zírání na televizi není k ničemu, tím si duševní mládí neudržíte. Výzkumné výsledky jsou natolik nadějné, že dokonce jedna americká zdravotní pojišťovna platí svým zákazníkům počítačovou hru za 400 dolarů, kterou vyvinuli vědci pro posilování mozku starých lidí, pro cvičení paměti a rozvoj myšlení. Dříve se mělo za to, že lidský mozek je schopen se přizpůsobovat, je „tvárný“ jen do určitého věku a že staří lidé se svými „ztvrdlými“ mozky už nic nepořídí. Dnes se ukazuje, že lidský mozek si uchovává svou „tvárnost“ trvale a nikdy není pozdě na rozvoj nových spojení mezi buňkami, na procvičování a zlepšování poznávacích schopností, na zvětšování tzv. kognitivní rezervy, která čím je větší, tím dále posouvá případný nástup demence.

Co je tedy důležitější? Tělocvična nebo sudoku? Jednoznačně obojí. Jdete do důchodu? Zapište se na vysokou. To je možná jediný způsob, jak si užít tuhle část života.

Komentáře

  1. Existuje DVDčko pro cvičení a trénování paměti jako prostředek proti demenci. Neznám bohužel jeho název. Mohu kromě udržování mozku v pohybu doporučit udržovat také tělo v pohybu pomocí trekingových holí v rámci Nordic Walking (severská chůze). Od května 2009 jsem ušel s holemi již 770 km (1mil.100000 kroků x 0,7). Při chůzi (nejlépe ve 2 nebo skupině) se vám rovná páteř, prodlužuje krok, zpevňuje se a pohybuje horní pol. těla, rozšiřují se vám plíce, prohlubuje dech, sílí prsa, odlehčíte kloubům a páteři ( o 20 až 30 %). Choďte s krokoměrem, je to zajímavější. A do holí se pořřádně opřete, nepoponášejte je ! Přeji hódně úspěchů ! I v zimě !

  2. Co se nepoužívá, zakrní! Tak je to se vším, nejen s hlavou. Ani klouby, které nemají aktivitu, nepotřebují obnovovat ani výstelku. Navíc bez pohybu se může zvyšovat hadváha, nepracují cévní chlopně, neprokrvuje se mozek. A všechno se vším souvisí! Mám mnohokrát vyzkoušeno, že po delší dovolené spojené s dlouhou jízdou autem (samozřejmě ne způsobem maratonním) mi jízda i známými cestami jde mnohem lépe, než před tím. Pohyb je život! Tedy nejen tělesný, ale i duševní, tedy komplexní. Ani přetěžování není dobré. Opět ani tělesné, ani duševní. Nepřekracovat hranici příjemné srdeční frekvence, příjemné svalové únavy, ani nepřetěžovat mozek. Objevovat pro sebe nové a nové aktivity, které můžeme provozovat především se zálibou. Rovněž zdravé stravování ke všemu patří. Jezme všechno co nám chutná, bez omezení tzv. „moudrými radami“. Pouze se nepřežírejme“, ani netrapme hlady a „zázračnými“ dietami! Tělo si většinou řekne o to, co potřebuje. Jak jednoduché. Přeji všem zdraví a fantazii opět ve všem, tedy i v jídelníčku :-)
    Josef