Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Ukliďte si život

Home » Ukliďte si život

Málokdo miluje úklid. Tenhle vás ale osvobodí.

1) Projděte si svůj byt. Vezměte si na to velký koš na prádlo a naházejte do něj všechno, o čem si po zralé úvaze myslíte, že to nepotřebujete a nikdy už potřebovat nebudete. Plastikové hračky vašeho syna, který mezitím už chodí na vysokou, patří bezesporu do této kategorie. I vaše maturitní šaty, ze kterých jste vyrostli v pase i v ramenou a které vyšly z módy. Pět rozbitých mobilních telefonů. Fotoaparát bez objektivu, dva elektrické mlýnky na kafe, knížky, které jste dvacet let neměli v ruce, rozbitý monitor. Divil bych se, pokud by toho nebylo aspoň 100 kilo. Zbavte se toho. Osvobodí vás to, zvětší to váš životní prostor – a potěšíte sami sebe, že jste k tomu sebrali odvahu. Váš dům není archa Noemova, která má svět znovu osídlit nepotřebnými krámy z konce 20. století.

2) Projděte si garáž nebo sklep. Najdete tam starou baterii, staré pneumatiky z vašeho prvního auta, všelijaké vyměněné díly, dětskou sedačku dcery, která už má mezitím sama dvě děti. Vyhoďte to všechno. Pravděpodobnost, že za vámi někdo přijde a bude shánět použité svíčky na Wartburga z roku 1975, se limitně blíží nule.

3) Kam s tím? Něco, třeba hračky nebo šaty, rozdáte známým nebo sousedům, možná Armádě spásy nebo jiné podobné organizaci. Pár lepších věcí můžete prodat, mlýnky na bleším trhu, knihy v antikvariátu. Zbytek odvezte do sběrného dvora nebo rozdělte do kontejnerů k recyklaci.

4) Když už něco vyhazujete – a to platí jak o památkách z vašeho dětství, tak o běžném odpadu, pokud je to možné, separujte odpad. Kdosi spočítal, že recyklace jedné jediné aluminiové plechovky od piva ušetří tolik energie, kolik stačí k provozu vašeho televizoru po dobu tří hodin. Recyklace starého papíru šetří 64% energie, ale vytváří 5x víc pracovních příležitostí, než výroba nového papíru ze dřeva. Navíc jednou tunou starého papíru ušetříte 17 stromů. Skalní ekologové dokonce radí novinami čistit okna a sklenice a ušetřit tak chemické prostředky. Něco na tom je.