Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Starý pes a nové kousky

Home » Starý pes a nové kousky

Populace Evropy, Ameriky, Kanady i Japonska stárne. Silné poválečné ročníky pořádají večírky na rozloučenou a odcházejí do důchodu. Kromě ohrožení systémů penzijního pojištění to ale přináší ještě jeden negativní důsledek, kterého si zatím nejsou všichni vědomi, ale který je stejně nebezpečný. Odcházejí kvalifikovaní, zkušení pracovníci, experti, nositelé dovedností a vědomostí. Je mnoho oborů, kde to má již dnes nepříjemné důsledky. Pokles odbornosti a konkurenceschopnosti.

K nám to tak úplně nedorazilo, protože stále doznívají dozvuky transformace po roce 1989, kdy se mnohdy staří učili všechno spolu s mladými a nějaký podstatný náskok nemají. Ale i u nás dojde nakonec k poznání, že věk není v práci základním kritériem.

Odborníci, kteří zkoumají vývoj pracovního trhu v USA, došli k názoru, že mnoho firem zaspalo vývoj a nyní zápasí s problémy. Přitom rada je jednoduchá. Vypustit ze slovníku slovo „starý“ a „mladý“ a nahradit je slovy jako „kompetence“ nebo „znalosti“. Přestat posuzovat pracovníky podle věku, ale podle výkonu a přínosu pro firmu. Nepředpokládat automaticky, že třicátník je lepší než šedesátník, protože takové pravidlo neexistuje. Pokud se starší pracovník udržuje na špičce odbornosti, musí zůstat. V USA je žhavým tématem diskriminace podle věku, takže firmy často řeší problém, koho propustit, je-li to třeba. Staré nebo mladé? Dříve platilo, že propustit staré je nejlepší řešení, protože mají vyšší platy a jsou již pomalejší v práci. Dnes jsou to ale často právě mladí, kdo přijde o práci. Jenom odbornost je to, co by mělo rozhodovat, ne věk.

Má to ale i druhou stránku. Pokud si v pětapadesáti myslíte, že už nestojí za to se něco nového učit, protože do důchodu to doklepete s tím, co už víte, možná se šeredně pletete. Jednoho dne se probudíte a budete mít spoustu času. Ale chcete to? -mach -