Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Spaste naše muže

Home » Spaste naše muže

Že jsou muži křehké nádoby a dlouho nevydrží, je všeobecně známo. Když jsem ale napsal, že úkolem moderní medicíny by nemuselo ani tak být prodlužování života člověka, jako spíše prodlužování života mužů, některé ženy to pobouřilo. Zřejmě to pochopily jako další důkaz mužského šovinismu. Nejen že máme vyšší platy, nepomáháme v domácnosti, nemenstruujeme a nerodíme děti, ještě bychom chtěli žít déle. Jenže je to naopak.

Je sice možné, že leckterá žena si upřímně oddechne, když ten chrapoun, co s ním strávila půl života, konečně umře, je to ale výjimka. Většina to nese jako těžkou ránu a není jistě nutné to rozebírat. Kromě citových jsou i zcela praktické důvody – jako třeba, že ze dvou důchodů se žije lépe, než z jednoho. Že slábnoucí člověk je najednou na všechny běžné nezbytnosti sám, což je těžké. Je tedy v nejvlastnějším zájmu žen, aby muži žili přinejmenším stejně dlouho, jako ony. Aby nebyl přebytek osamělých vdov, ale co nejvíc párů na lavičkách v parku.

Jak toho dosáhnout? Je mnoho způsobů, ne všechny vyžadují účast medicíny. Většina však vyžaduje účast muže – a ještě lépe účast obou. Ne v pětasedmdesáti letech, ale už ve třiceti. Kteří muži se dožijí vysokého věku? Ti, kteří už ve středním věku splňují mnohá kritéria, která vědci dokázali definovat. Zejména tato:

1- jsou ženatí
2- nemají nadváhu
3- mají nízký krevní tlak
4- mají pevný stisk (indikuje celkovou kondici, sílu a povahu)
5- mají vysokou úroveň vzdělání
6- mají nízký krevní cukr
7- vyhýbají se nadměrnému pití alkoholu
8- nekouří
9- mají nízkou hladinu špatného cholesterolu

Ti, kteří splňují všechna tato kritéria, mají 80% naději dožít se 80 let.

Každý si dokáže spočítat, co z toho může ovlivnit. A každá manželka si dovede spočítat, co z toho může ovlivnit u manžela ona.

Velká část příčin, proč muži umírají dříve, není založena v dědičnosti, ale v životním stylu mužů. Muži obecně méně pečují o své zdraví. Ti z nich, kteří už dvacet let neviděli kvůli břichu své přirození, s tím obvykle dvacet let nic nedělají. Jsou to ženy, kdo drží všelijaké diety. Jsou to ženy, kdo nakupuje různé zdravé potraviny a k obědu jí pomeranč nebo jablko. Muži preferují vepřové výpečky a pět piv. Kdyby ve společnosti kamarádů obědvali salát, znemožnili by se. Je to rozumné? Není. Je to jen tradice – ale pořádně nám zkracuje život. Když připočteme to, že muži častěji vykonávají fyzicky náročná nebo nebezpečná povolání, rádi jezdí na rychlých motocyklech a létají ultralightem, více riskují za volantem a perou se před hospodou, odhalili jsme, proč je tolik žen vdovami. Ještě zbývá dodat, že mnohem více žen chodí na preventivní prohlídky, zatímco mnoho mužů jde k lékaři, až když bolest nemohou vydržet. Vím to z vlastní zkušenosti. Sečteno a podtrženo: z valné části si za svou předčasnou smrt můžeme my, muži, sami. Nemělo by se o tom učit ve škole?

Každopádně s tím nikdo nic nedělá, takže se určitě splní temný předpoklad, že 21. století bude stoletím starých, osamělých vdov, žijících do devadesátky a stovky. Spojené státy plánují milión stoletých, ze tří čtvrtin žen. Četl jsem v jedné práci, že se budou muset vytvořit nové modely rodin. Vrátíme se k multigenerační rodině, která je ve vyspělých zemích sto let mrtvá. Důvodem je, že nebude k dispozici dost domovů pro seniory. Ale úvaha jde ještě dál. Před sto lety se psalo o levicových revolucionářích, že chtějí zavést společné ženy. Byla to asi jen pomluva. Teď už ale někdo plánuje společné muže. Ne jako v tradičním islámu, ne pro intimní život, ale pro fungování malých komunit, které zvýší samostatnost starých lidí a sníží nároky na péči o ně. Prostě budete mít se sousedkou společného chlapa. Budete mu na střídačku vařit a on vám bude vyměňovat žárovky, vynášet smetí a pomáhat luštit křížovky.

Prostě budoucnost už není tím, čím bývala, to má Valéry pravdu.

Komentáře

  1. Zajímavý, hezky napsaný článek. Určitě přináší důvod k zamyšlení. K zamyšlení o životním stylu. Nejen pro muže.

  2. Vzniku vyvážených multiplicitních rodinných vztahů po šedesátce brání ženám zejména orientace na zvířecí miláčky, hlavně na psy. Všiml jsem si, že nedokážu dělat ani tak hezké citem plovoucí oči, jako umí jakýkoli hladkosrstý jezevčík a taky nikdy srovnatelně neposlouchám paničku. Jakákoli ženská na mne pozná, že léta miluji Borhyovou a to je neodpustitelné.

  3. Seděl jsem v čekárně u lékaře.Dluho. Vedle mne seděla paní, nevěnoval jsem jí pozornost. Za hodinu jsem však zjistil, že do mne proudí nějaká podivná energie. (Je mi 82 let.) Dali jsme se do řeči. Najednou se mi odkryl svět , který jsem dávno opusil. Bylo to v té ženě, o dost mladší, ale zřejmě inteligentní a společensky aktivní. Normální blabla. V dědkovi se ozvala příroda, řeknete. Bylo to tak? Jestli ano, tak jste mne ranili.

  4. Pane Jene,82 let je dost, ale nemusí to být přece konec. Člověk je přírodní tvor vybavený rozumem a společenskou zkušeností, proto by měl z okolního světa nabírat tolik, kolik stačí. Blahopřeju vám k tomu, co jste naznačil. Dr.Jana K.

  5. Gratuluji pane Jene, krásně jste vyjádřil to o co v našem žití jde. Všichni tvoříme jednotu a jeden druhého obdarováváme, pozorností, soucitem, atd. jsou to všechny projevy lásky jako takové, na ty nemá vliv počet let, jde o projev lidství v každém z nás bez ohledu na věk. No není to úžasné….autorka Caroline Myssová to popisuje v knize,,Neviditelné dary” doporučuji, nejen mladým lidem, k přečtení…Moserka

  6. Žádný prodlužování jen ať jdou do kytek úplně normálně!! Je to militantní agresivní a egoistické plemeno velmi těžko přizpůsobivé.

  7. K Maji11. Jestli je to vyznání k lásce nebo soucitu jsem nepochopil, Ale je smutné, že moje generace, bude mi 50-sát, vám vzala mnohé iluze, radovat se z maličkostí, vážit si jeden druhého, úcta ke všemu, živému či mrtvému. Nejvíc to vidím na vnucích. Ale přesto je dobré dívat se ráno i večer do zrcadla.