Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Sovice sněžní ve Španělsku

Home » Sovice sněžní ve Španělsku

Hlas sovice sněžní:
Město Oulu v severním Finsku je známé především jako centrum vývoje telekomunikačních technologíí. Sídlí zde nespočet it-firem, místní technologická vesnice je nazývána severským Silicon Valley a univerzita přitahuje studenty z celého světa. Jeden z nich vzbudil zjara pozornost nikoliv, jak by se očekávalo, třeba novým typem mikroprocesoru, ale věcí tak říkajíc mimo obor. Začal totiž tvrdit, že v jeho rodném Španělsku, daleko od svého přirozeného prostředí, se vyskytuje sovice sněžní.

Tvrzení vzbudilo pozornost finských biologů a ochránců přírody, protože domovem tohoto chráněného a vysoce ohroženého druhu sovy jsou severské tundry – od Skandinávie přes Sibiř až na Aljašku. O věc se začali zajímat i experti ministerstva životního prostředí a nakonec se sovice sněžní dostala i na program jednání v Bruselu. Zde se představitelé Finska dozvěděli, že přítomnost severské sovice byla zaznamenána nejen ve Španělsku, ale i v Belgii a v Holandsku. Důvodem jejich přítomnosti na místech tak vzdálených jejich přirozenému prostředí ovšem není trestná činnost pašeráků ohrožených zvířecích druhů ani radikální změny v migračních návycích ptáků.

Jedná se totiž o sedm zbloudilých jedinců, které zcela vyčerpané zachránili z vln severního Atlantiku rybáři. Tito krásní, hnědě kropenatí až zcela bílí ptáci byli zřejmě při hledání potravy překvapeni bouří, která je zanesla daleko do moře a na návrat jim už nestačily síly. Námořníci potom bezvládně plovoucí klubka peří vylovili a dopravili do svých domovských přístavů. Nalezenci byli potom umístěni do útulků pro ztracená a postižená zvířata. Podle Veija Miettinena, biologa Finského ekologického centra, by se sovice měly co nejrychleji dostat zpět na sever, protože ve střední a jižní Evropě není s jejich chovem příliš mnoho zkušeností, a také je zde nebezpečí ochočení a ztráty loveckých instinktů. Finsko už proto také nabídlo Belgii, Holandsku a Španělsku pomoc při urychleném návratu zbloudilců. Ve Finsku by sovice byly vypuštěny na svobodu v laponské oblasti Kittilä a Kilpisjärvi. Čím dále na sever, tím lépe pro ně, říkají experti.

V současné době vedou finští představitelé také jednání o návratu dalších tří sovic sněžních z Belgie. Tito ptáci byli zase zabaveni lidem, kteří je chovali jako domácí miláčky, což je protizákonné nejen v Belgii, ale i v celé unii. Ochočené sovy ovšem není možno vrátit do divoké přírody, aniž by absolvovaly zvláštní program adaptace v souladu s evropskou úmluvou Cites o ohrožených druzích zvěře.

Belgičané zatím zvažují, zda zadržené sovice finským úřadům vydají. Mluvčí belgického ministra životního prostředí Tom Ruts oznámil tuto středu, že rozhodnutí lze očekávat nejdříve během příštího týdne. Podle Rutse se chce ministerstvo nejdříve seznámit s výsledky expertizy vědecké komise, která se má vyjádřit k otázce, zda v belgických domácnostech odchované sovice mají ve Finsku šanci na přežití. Situaci sovích miláčků ještě komplikuje skutečnost, že vyšetřování trestného činu, kterého se jejich chovatelé dopustili, není doposud ukončeno.

Belgické sovice jsou v dobré kondici, tvrdí mluvčí ministerstva Ruts. ”Krmímeme je živými krysami“, říká. Nicméně přirozenou potravou sovic sněžních jsou hraboši – krtci a hlavně lumíci. Množství lumíků v severské tundře ale značně kolísá. Léto na lumíky bohaté má právě za následek velké stěhování sovic. Při dostatku potravy snáší samice sedm i více vajec, avšak následující rok je na lumíky obyčejně slabší – potravy není dost, a tak zvláště mladí ptáci jsou nuceni opouštět domovská loviště a hledat štěstí jinde ve světě. To je zřejmě i případ sovic vylovených z rozbouřených vln severního Atlantiku.

Autor: David Vaverka, Helsinky

Komentáře

  1. ahoj jak prezivaji zimu ???????????

  2. Hlodavci jsou aktivní i v zimě pod sněhem a sova je slyší. No a když je zima moc tuhá, táhnou sovice k jihu. Třeba i k nám.