Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Sokl pod kamna

Úvodní stránka » Sokl pod kamna

Krbová kamna jsou skvělý, jen lehce předražený vynález. Když si je ale koupíte a máte jako já dřevěnou podlahu, máte problém. Buď pod ně musíte dát nějaký příšerný plech, nebo musíte podlahu vyříznout a část vybetonovat a vydláždit. Ani jedno řešení se mi nelíbilo, tak jsem udělal cihlový sokl. Trvalo to asi čtyři hodiny a nestálo to skoro nic. Kamna jsou navíc výš, takže se líp přikládá a oheň je líp vidět.

Potřeboval jsem v tomto konkrétním případě 40 dobře očištěných starých, tvrdě pálených cihel z bouračky (podobné se ale nyní prodávají v hobby marketech), kus drátěné sítě, písek, cement, trochu červené spárovací hmoty a běžné zednické nářadí.

Protože dřevěná podlaha se pohybuje – teplem, vzdušnou vlhkostí i prostě pohybem v místnosti, musíme přechod mezi podlahou a soklem vyřešit jako pružný. Na podlahu jsem prostě položil po celé ploše soklu polystyren tloušťky jeden centimetr (protože jsem ho měl doma, lze určitě použít i jiný tenký a pružný materiál) a na něj polyetylenovou fólii, abych nenamočil podlahu při zdění. Pečlivě a s metrem v ruce jsem vyrovnal první vrstvu cihel (celkově nejvíc času zabere vybírání cihel tak, aby do líce a navrch směřovaly ty hezké, rovné a kvalitní). Mezery jsem vylil mastnou cementovou maltou, maltu jsem vyrovnal i na celém povrchu, do ní jsem zatlačil drátěnou síť. Ta je nezbytná, protože sokl je tenký a popraskal by. Nemáme-li síť, stačí pletivo nebo hodně silných drátů. No a pak vyrovnáme druhou vrstvu cihel, a to na vazbu, tedy tak, aby se spáry překrývaly. Podle vodováhy cihly pečlivě srovnáme, jinak se nám kamna budou kývat. Spáry rovněž vyplníme maltou a vyhladíme spárovačkou nebo prstem. Já jsem do malty nakonec přidal trochu červené hmoty na spárování obkládaček, aby spáry měly podobnou barvu jako cihly. To je vše. Sokl je vlastně „plovoucí“ – a kdyby se nám jednoho dne přestal líbit, prostě ho odstraníme a podlaha nebude nijak poškozená.

Komentáře

  1. Když se spojí hlava s citem pro krásu a detail,tak se dílo podaří !Gratuluji,super nápad.

  2. No to je ono!!! Dobrý a hlavně laciný nápad.
    Hned jdu na to, aby mě v cladných podzimních dnech něco hřálo. K.

  3. Chtěl bych se ještě zeptat, jakou máte konstrukci dřevěné podlahy a hlavně jestli se Vám dřevěná podlaha v bezprostřední blízkosti kamen nerozesichá? Díky

  4. Dřevěná podlaha je prkenná dubová, na nízkých polštářích přišroubovaných k podkladovému betonu (jinak to nešlo) – a rozeschla se vcelku rovnoměrně po celé místnosti. Asi že teplo se šíří nahoru.

  5. Nádherné, nemám slov. Můžete mi napsat odkud máte kamna? Děkuji

  6. Kamna jsou norská – Jotul.