Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Šlofík zachránce

Home » Šlofík zachránce

Řeckým lékařům se podařilo prokázat, že pravidelný šlofík – definovaný jako polední spánek delší než 30 minut nejméně třikrát týdně – může radikálně zlepšit vaše šance, že vás nepostihne nějaká srdeční choroba. Na vzorku 23 tisíc pacientů zjistili, že muži, kteří takto odpočívají příležitostně, mají o 12% méně infarktů, přičemž ti, kteří pospávají denně, mají tuto šanci dokonce o 37% větší. To je skvělá zpráva pro muže – ovšem ženám odpolední šlofík zdaleka tak dobře nepomáhá.

Naopak lékaři Ženské nemocnice v Bostonu tvrdí, že ženy, které trpí chronickým nedostatkem spánku, tedy spí běžně kolem 5 hodin denně, mají o 45% větší ohrožení, že onemocní srdeční chorobou. Bohužel ale naopak ženy, které spí příliš dlouho, tedy déle než 9 hodin denně, mají taky podstatně zvýšené riziko infarktu. Zdá se ale, že jediným rozumným vysvětlením je, že spáči jsou obvykle lenoši žijící nezdravým životním stylem, že spánek sám za to nemůže.

Takže poučení je, že pokud vás baví spát po obědě a můžete si to dovolit, rozhodně vám to lze doporučit. Nezapomeňte ale na celkově zdravý životní styl a dostatek pohybu. Stopadesátikilový tlouštík si šlofíkem nijak nepomůže.