Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

 • english

Tajemství č. 7: Zbavte zákazníky strachu

Úvodní stránka » Tajemství č. 7: Zbavte zákazníky strachu

Při každém obchodu někdo musí nést riziko. Je ale něco, co většině úspěšných obchodů zabrání. Co to je? STRACH!

Co se honí zákazníkovi hlavou?

Chtějí mě obrat?
Je kvalita výrobku taková, jak tvrdí?
Dodají to, jak slibují?

Určitě jste zákazníkem mnoha různých firem a tyhle otázky jste si už mockrát kladl. A nejspíš vám zabránily v nákupu.

Takže jak se dostaneme přes tuhle překážku? Jednoduše. Zárukou proti největším obavám zákazníka!

Tak jak tu záruku vymyslíme?

Zaprvé, musíme vědět, jaké jsou zákazníkovy hlavní problémy. Jak? Zeptáme se ho, samozřejmě. Zavolejte 50 vašich hlavních zákazníků a prostě se jich zeptejte, z čeho měli největší obavy, když se rozhodovali pro služby vaší firmy.

Identifikujte 4 hlavní okruhy obav a dejte proti nim záruku.
Podle oboru, jejich hlavní obavy by mohly být:

Kadeřnictví: Když nebudete spokojeni s účesem, neplatíte.
Čištění koberců: Pokud vaše koberce nebudou vypadat líp než kdy předtím, vrátíme vám peníze.
Instalatér: Když nedodržíme termín, neplatíte.
Prodej aut: Když najdete lepší cenu během 90 dnů po koupi, na základě tištěného dokladu vám vrátíme peníze ještě 10% pod její úroveň.

Poslyšte… nedevalvujte hodnotu garance. Naučte své prodavače prodávat s garancí. Nedávno jsem ukázal jednomu klientovi, jak na to. Volal mu zákazník a ptal se na cenu magnetů. Popovídal si s ním. Popsal mi jeho hlavní obavy: kvalita a cena.

• Sedmidenní záruka: Pokud během sedmi dnů nebudete spokojeni s kvalitou, vrátíme vám peníze.
• Záruka ceny: Dáme vám o 10% lepší cenu než konkurence.
• Záruka proti loupání: Pokud se kterýkoli magnet odloupne, pošlete ho zpět a my ho nahradíme.

Co se stalo? Klient mě požádal, abych to napsal. Zavolal zákazníkovi a udělal obchod. Moc snadno. Záruky fungují – a nutí vás jako podnikatele starat se o zákazníka – což je skvělé pro všechny zúčastněné. Vím to ze zkušenosti.

Dávali jste pozor?

Někteří lidé si tohle všechno přečtou a neudělají nic. Snad to není váš případ. Proč? Protože když už jste dočetli až sem, investovali jste spoustu času do svého poučení. Záleží vám na vašem podnikání, na jeho rozvoji. Jinak byste tohle nečetli. Dám vám tři body, které zajistí, že jste neplýtvali časem.

1. Zastavte se.
2. Přečtěte si všech předchozích 7 bodů.
3. Vyberte si ten, o němž si myslíte, že bude mít největší vliv na vaše podnikání.
4. Začněte s aplikací během 48 hodin.

AKCE je základem vašeho marketingu.

Shrňme to…. Ukážu vám, že každá ze strategií může zvednout váš zisk nejméně o 28% za dva měsíce.

1) Tajemství č. 1: Používejte posilovač:

Už pouhou změnou nadpisu vašich obchodních dopisů můžete zvednout obrat až o 1700%. No…jistě se to nestane pokaždé – ale nějakých 35% je určitě reálných. Použijte tuto strategii.

2) Všechno měřte

…. Když už touhle strategií nezvednete zisk, rozhodně snížíte náklady. Ušetřil jsem třeba jedné dezinsekční firmě desítky tisíc dolarů jen tím, že jsem eliminoval reklamu, která nefungovala. Investujte ty ušetřené peníze do inzerce, která funguje, a uvidíte, co se stane. Tady je příklad. Utrácíte 600 dolarů týdně za 3 různé inzeráty v místních novinách – 200 dolarů za každý. Když je měříte po dobu jednoho měsíce, zjistíte, že inzerát č. 1 generuje 500 dolarů zisku na 200 dolarů investice, inzerát č. 2 přináší 150 dolarů ztráty a inzerát č. 3 generuje 1000 dolarů zisku. Když to nezměříte, nebudete to vědět. Prostě budete tam kde většina: „Vím, že půlka peněz vložených do reklamy je vyhozená. Problém je, že nevím, která půlka to je.“ Teď to víte a máte možnost dělat marketing chytře. Zrušíte inzerát č. 2, což vám ušetří nějakých 7.500 dolarů ročně. Ty investujete do inzerátu, který funguje podobně jako inzerát č. 3. Za rok to přinese 50.000 dolarů zisku místo 7.500 dolarů ztráty. 57.500 dolarů, to není zlé, ne?

3) Zapojte pusu zákazníků:

Musím k tomu něco dodávat? Všichni známe sílu ústního marketingu. Co to dá, když jen 10% vašich zákazníků o vás řekne aspoň jednomu ze svých přátel? Nejméně 10% zisku ročně navíc.

4) Prospěšné kontakty:

Představte si, že máte salon krásy. Používáte letáky. Za každých 500 letáků máte jednu objednávku, která vás tedy stojí 50 dolarů. Kolik asi letáků nebo poukázek spotřebujete na jednu objednávku, pokud je budete v okolních kadeřnictvích nebo tělocvičnách rozdávat spolu s doporučením majitele? Kolem 50. To je desetkrát lepší výsledek. Nestačil by i třeba jen třikrát lepší výsledek?

5) Dávejte své zboží ZDARMA:

Samotná tato strategie může zvednout efektivitu desetkrát. Jen musíte dávat pozor, abyste dárky nenabízeli kdekomu, ale jen těm, kteří se skutečně mohou stát vašimi zákazníky.

6) Maximalizujte hodnotu každého jednotlivého zákazníka:

Zkuste rozeslat dopisy a zavolat 100 vašich stávajících zákazníků se specielní nabídkou a změřte výsledek. Zjistíte, že je to mnohokrát účinnější, než oslovení celé veřejnosti.

7) Záruka vrácení peněz:

Zkuste reklamu se zárukou a zkuste reklamu bez ní. Změřte rozdíl. Myslím, že budete příjemně překvapeni.

Myslím, že budete souhlasit, že když uplatníte tyhle strategie, snadno zvednete obrat o 28%. Tak vás vyzývám: uplatněte 3 z těchto možností po následující 3 měsíce. Změřte výsledek a poznáte sílu efektivního a inteligentního marketingu.

POSUĎTE TO SAMI

Nebuďte lhostejní a stejně tak si nemyslete, že jakákoli hloupost je skvělá, protože je nová.

Mimochodem, klidně se se mnou spojte osobně, pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky. Jsem ze Sydney v Austrálii a mám adresu:

• e-mail: sbywater@copywritingthatsells.com.au

Mějte se hezky

Scott Bywater
Copywriting That SELLs
www.copywritingthatsells.com.au

Komentáře

 1. Amazing post, do you have contact details ? I need a writer for my blog.

 2. What does a Conservative government stand for? „We will reward those who take responsibility, and care for those who can’t.“

 3. 大貫さんはことし1月、初めて挑んだ名取市議選で苦杯をなめた。しかし、384票の支持は自分にとって決して小さくない。

 4. ▽87万円 柸毡敬笳馂磨隶悭辚匹)`ゴルフコンペ▽30万円 古川電気工業▽3千円 加藤孝治▽1800円 山下緑▽2千円 長根山豊勝▽1万円 竹生綾子▽1万円 岡崎哲夫

 5. 震災発生後は、都内でも電話がつながりにくかったという。被災時の家族の安否確認は住民共通の悩みになっている。

 6. <準備なく大役>

 7. We’ve seen great increases in [female] participation in playing and spectators, but there’s a lot to with increasing women in leadership, as well as coaching and refereeing. [url=http://www.abercrombie.eu.com/]abercrombie[/url] Fred should have won that Masters, Singer said. a [url=http://www.poloshoes.name/]polo shoes[/url]
  Redistricting Is a Factor [url=http://www.poloshoes.name/]ralph lauren outlet[/url] Font Resize
  Measles is a highly communicable respiratory disease caused by a virus and spread through the air, according to the Centers for Disease Control and Prevention. Measles starts with a fever, runny nose, cough, red eyes and sore throat, the CDC said. [url=http://www.truereligionoutlet.name/]true religion outlet[/url] The United States bears a significant responsibility for the intractable violence that forces families, children and adolescents to abandon their countries. Our history of interventions in Central America has helped create instability and poverty, while we supported and financed governments that opted for militarization and repression rather than viable opportunities for employment, education and social justice. e [url=http://www.poloshoes.name/]http://www.poloshoes.name[/url]
  One recent day, Hunt and Sarah Michelson, the other in-house volunteer, were scrambling as immigration officials dropped off three families ahead of time 鈥?while the volunteers also hosted a group of educators who wanted to know how they could help. [url=http://www.poloshoes.name/]www.poloshoes.name[/url] We settled on a chubby-faced cat with a big smile. I had motioned to him I wanted it to be roughly the size of a bar of soap and on my shoulder blade. Away we went. It wasn t 5 minutes into the pain that I remembered I m a fainter. The first faint occurred. My friends reassured him I was OK and we continued. It was shortly after my third faint that Vic took a motorcycle helmet, filled it with ice and placed it on my head. Sweet relief.
  r added. [url=http://www.tomsshoes.eu.com/]toms shoes[/url] Lowdown: This is the third time Doucette has coached a team to state and the second time he has had a daughter on the squad. He actually had two daughters on the 2008 team that lost in the Division 3 semifinals. Doucette said this is a defensive-oriented group. Its best defender is Prochnow, who will likely spend a lot of time covering Prairie standout Gabrielle Ortiz. Ryleigh is probably our most athletic kid and she’s long and she’s in great shape and she’s tenacious, said Doucette, so that would maybe give us our best chance. [url=http://www.louisvuittonbags.mobi/]www.louisvuittonbags.mobi[/url]
  It is a huge statement to the character that we have on this team. Like Coach Andersen says: Nothing fazes us and we’re always going to keep fighting back and there’s never a point in any game this year we thought we’re going to lose. [url=http://www.poloshoes.name/]ralph lauren outlet[/url] 鈥淚鈥檝e done a good job of adjusting to new positions, and I鈥檓 always open to learning,鈥?he said. 鈥淓very year, I try to get better and the next jump is the major leagues.鈥?http://www.poloshoes.name
  display:block !important; [url=http://www.truereligionoutlet.name/]true religion outlet[/url] 33, 34, 35. Darlington went on the rampage at Burscough and Thompson鈥檚 second hat-trick for the club merited a ten out of ten rating in the following Monday鈥檚 The Northern Echo. All three came before the break, the first a 25-yard free-kick, the second was a spectacular long-range volley and the third came, for once, inside the penalty area after Dowson pulled the ball back. x [url=http://www.tomsshoes.eu.com/]toms shoes[/url]
  Red: [url=http://www.tomsshoes.eu.com/]toms shoes outlet[/url] Cantando acknowledged the contributions of volunteers, who last year spent 10,078 hours — time the federal government estimates is worth $234,725 — doing tasks such as putting out radar trailers, ticketing able-bodied drivers using handicapped parking, and checking residents‘ homes while they were on vacation.
  Nonetheless, he added, „I don’t think we’re being overly reactive to say, ‚Wait a minute, what are the constraints on using that information? I just want to know what you are going to do with my data.‘ “ [url=http://www.poloshoes.name/]polo ralph lauren[/url] His sacking in early December, with the club lying in 11th position, once again incensed supporters, who felt the decision was wholly unjust.
  A per-mile gas tax fails on several criteria. It is unfair and carries substantial overhead; does not address global warming; and does not encourage behavior change. [url=http://www.truereligionoutlet.name/]true religion jeans outlet[/url] It takes place at the Pearson Park Amphitheatre, 401 N. Lemon St.
  1. They feel cornered. [url=http://www.hollisterclothingstore.name/]hollister clothing[/url] Racehorses from Capt N Crump鈥檚 racing establishment at Middleham will also be incorporated in the pictures. The service will be televised from 10.30 to 11.30am, and during the service the village will be sealed off to traffic.
  u „I hope everybody will come out Friday night because I think ya’ll will really enjoy the trucks,“ Mason said at the press conference. [url=http://www.coachoutletstoreonline.mobi/]coach outlet store online[/url] But for big egos, media personalities, news junkies, experts, brands, advertisers, publicists and many others, it has become an indispensable tool for participating in the news, events and debates of the day.
  Also, in the weeks preceding the election, information coming from the city about Measure S was muddled. [url=http://www.tomsshoes.eu.com/]toms shoes[/url] Beginning this month, federal mandates could cost Florida businesses more than $250 million in penalties if they employ 100 workers or more and do not provide health-care coverage for the full-time employees. The fines can range up to $3,000 per worker. w [url=http://www.louisvuittonbags.mobi/]louis vuitton outlet[/url]
  Points in the paint? Arizona had outscored Michigan 38-4 when the lead stretched out to 69-38. 锘縖url=http://www.coachoutletstoreonline.mobi/]coach outlet store online[/url] The result of this passivity may soon be apparent. President Obama has issued proposals to restart the middle-class escalator in ways that would be especially helpful to millennials. They include free tuition to community college, expanded tax credits for child care and a tax break for middle-income working couples.
  c The UN Office for Disaster Risk Reduction () has worked with disability organizations worldwide to focus this year s International Day for Disaster Risk Reduction next month on living with disability and disasters . [url=http://www.louisvuittonbags.mobi/]cheap louis vuitton bags[/url] teaspoons ground cinnamon w
  Fall has arrived. Now, I m never anxious to see summer go, but there is something special about fall. Fresh crisp air, beautiful rich color lit by bright sunlight, and cozy scarves to wrap ourselves up in, are just a few of my favorite things that fall brings. I never have trouble embracing this wonderful season. [url=http://www.truereligionoutlet.name/]true religion outlet[/url] 鈥?Jerry Austin, Cypress [url=http://www.truereligionoutlet.name/]true religion outlet[/url]
  Home births are more comfortable for women, Vong added. [url=http://www.coachoutletstoreonline.mobi/]coach outlet store online[/url] : Village War Memorial, Sunday, 11am. A service to commemorate the outbreak of war, followed by a rededication of the newly refurbished memorial by The Right Revd Mark Bryant, Bishop of Jarrow. Members of the Royal British Legion will be in attendance. Washington: Oxclose Church, Sunday, 10am. Baptism service with dedication and blessing of wooden bench in garden in memory of those fallen in the War. x [url=http://www.coachoutletstoreonline.mobi/]www.coachoutletstoreonline.mobi[/url]
  advertising and news features that do not appear online, you will receive [url=http://www.truereligionoutlet.name/]true religion outlet[/url] For the longest time, couldn鈥檛 get a job. A Broadway veteran with a gift for singing high and holding his notes from hell to breakfast, Porter eventually realized he鈥檇 pigeonholed himself.
  OAS_rn = new String (Math.random()); OAS_rns = OAS_rn.substring (2, 11); [url=http://www.truereligionoutlet.name/]www.truereligionoutlet.name[/url] Both were still in their 20s when their father died in 1973, and they took over a small company that sold smoked bacon, sausage, turkey and ham. Resorts in northern Wisconsin were among its largest customers. t [url=http://www.coachoutletstoreonline.mobi/]coach outlet[/url]
  Japan dispatched a minister to Jordan earlier this week but Abe has declined to comment on whether he would ask Amman to release Sajida. [url=http://www.truereligionoutlet.name/]true religion outlet[/url] The minister said there have been Turkish Cypriots willing to come to an agreement where their land was used to house Greek Cypriot refugees.