Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

  • english

Osídlení Marsu

Úvodní stránka » Osídlení Marsu

Na Apríla Google ohlásil, trochu jako žert, trochu jako nadsázku, projekt Virgle. Četl jsem to a ani mi to nepřipadá jako úplná bláznovina. Jak jméno říká, je to společný podnik skupiny Virgin, kterou vede Sir Richard Branson z Virgin Airlines, a zakladatelů Googlu, Larryho Page and Sergeye Brina.

Cílem Virglu je vybudování kolonie na Marsu. Dobrodružní podnikatelé se dommnívají, že lidstvo už má tak pokročilou technologii, že může opustit Zem a osídlit Mars.


Podle plánu chtějí do roku 2010 mít přesně určené místo, kde přistanou a vybudují kolonii. Dávají přednost Lunae planum, kde je voda, půda a nerosty umožňující, zemědělství a průmysl. V roce 2014 hodlají postavit třímodulovou vesmírnou loď na oběžné dráze ve výšce 1,600 km. V roce 2016 se vydají na pětiměsíční cestu k Marsu. Loď bude mít umělou gravitaci tím, že se bude otáčet. V roce 2018 bude založeno město Virgle City.

Za 100 let od začátku projektu Virgle bude na Marsu 100.000 lidí, kteří se budou volně pohybovat bez skafandrů a dýchat pomocí speciálních dýchacích přístrojů.

Aklimatizované obilí bude růst ve volné přírodě a průmysl bude vyrábět zboží. Bude čilá obchodní výměna se Zemí. Potřebné součástky, posádky a turisté budou létat tam a zpátky nukleárními raketoplány. Narodí se první Marťané lidského původu.

Na internetu je přihláška do projektu Virgle. Náš šestiměsíční vnuk Míla by se měl hned přihlásit.

Milan Kaluš – Santa Fé, Nové Mexiko, USA