Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Objevitelé jsou narkomani

Home » Objevitelé jsou narkomani

Znáte to. Objevování a poznávání nových věcí vám určitě činí potěšení. Přitom, když se nad tím zamyslíte, pro to není naprosto žádný logický důvod. Proč bych měl být nadšen, když vidím zapadat slunce nad Llano Estacado? Stejné slunce zapadá denně u nás na zahradě a ani tam mi to nepřináší žádný skutečný užitek. Přesto nás nové věci a nové zážitky, úspěchy v objevování, vynálezy, ale i pouhé pochopení nebo naučení nových věcí, vzrušují a těší. Proč?

Vědci zkoumající činnost mozku a nervové soustavy nyní přišli s jednoduchým vysvětlením. Náš mozek si v takovém okamžiku dá něco jako jointa. Vstříkne si nepatrné množství chemické látky složením podobné opiu. Takže touha po vědění je, střízlivě vzato, touha po opiovém opojení. Archimedes, da Vinci, Edison, Einstein…je tedy parta věčně zhulených feťáků. Alespoň to tvrdí Irving Biederman z University of Southern California a jeho teorie.

„Když se snažíte pochopit třeba nějaký složitý zákon, není to žádná legrace“, říká profesor Biederman. „Ale jakmile ho pochopíte, cítíte se prostě skvěle.“ Mozek touží po opiové radosti a nutí nás neustále absorbovat nové vědomosti. Podle Biedermana jsme na tohle skvěle vyladěni – jako kdybychom byli feťáci. Podle jeho názoru má naše závislost na vědění, na stále nových a nových poznatcích, obrovský význam pro naši evoluci. Stejně tak má Biederman neurologické vysvětlení pro naše potěšení z umění, jedná se prý o stejný biochemický proces. Zní to velmi logicky. Louvre a Ermitáž jsou tedy svého druhu opiová doupata, kde se sjíždějí krasoduchové.

Komentáře

  1. Tohle by měli vědět žái a studenti, měli by motivaci k učení.

  2. This made my business trip from Seattle ceeplmtoly worth it! It was my first visit ever to NYC and I was incredibly excited to discover I’d be in town during this event. You can bet I’m going to try to figure out a way to get to another one of these.I was also thrilled to meet so many cool people. I got to know one girl in particular pretty well. Even though she was a soldier in the evil Blue/Green alliance, she eventually redeemed herself by joining the Starboard side Thanks IE for the fantastic memories!