Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Nech krtka žít? To snad ne!

Úvodní stránka » Nech krtka žít? To snad ne!

Když jsem loni napsal článek Zab krtka, přidal jsem k němu hlasování, zda mám na své zahradě tu potvoru zabít či nechat žít. Považoval jsem za jisté, že všichni jasně podpoří zamordování krtka. Dlouho to tak vypadalo. Nakonec ale z nepochopitelných důvodů zvítězili ochránci krtků. Asi převážili salonní environmentalisté, prázdní a falešní, co mají doma na okně dva květináče s pažitkou. Nebo jsou to všechno hlasy mojí ženy, která přemlouvá své známé, aby hlasovali pro ponechání té bestie naživu. Myslí si totiž, že přikázání „Nezabiješ“ vztahuje se i na krtky. Říkám jí, že kdyby nebyl býval Mojžíš náčelníkem pouštních kočovníků, ale zahrádkářem, jedenácté přikázání by znělo: „Zahubíš krtka i pokolení jeho.“ Nebo tak nějak. Každopádně na naší zahradě bydlí nejméně deset krtků a počty krtinců jdou do stovek. Letos se jich prostě urodilo hodně. Je to praktické školení o možnostech demokracie. Kdyby tak shovívavě jako já ke krtkovi přistupovali třeba Američani k Al Kajdě, bydlel by dneska Usáma ve Washingtonu. Příště si lépe rozmyslím, o čem dát hlasovat.

Co s krtkem?
Zobrazit výsledky

Komentáře

 1. Zab krtka a nikoho se neptej, krtek se taky neptá.

 2. co s krtkem ? je to přece jen živý tvor , ale neužitečný. takže zabít krtka

 3. A nedá sa len nejako presunut? Vsak ani ine zvierata ked su na vasom pozemku hned nezabijate… Mozno existuje nieco na odpudenie, odplasenie z tej oblasti…nehovorte, ze nie…!! Ale preco hned zabijat ?!

 4. Já bych teda krtka nezabila. Tak nádhernej sametovej kožíšek jen tak nevidíš. Mám krtinců plnou zahradu, ožraný kořínky s láskou vysazených rostlin…hodně mě to štve, ale pořád doufám, že někdo vymyslí způsob, jak se krtek nažere a zahrada zůstane celá…jo,jo,správně si to myslíte,idealistka. A ty přívlastky si nechte od cesty :-)

 5. …příroda je krásná a miluju ji. Ve své zahradě nechávám volný průběh růstu všeho možného. jen ji trochu usměrňuji tak aby mi kopřivy nerostly všude a já se tam cítil dobře. Mohu vás ujistit, že jsem kliďas. Jakým způsobem mě krtek ničí je ale nad moje síly. ZABÍT KRTKA je věcí cti a vyššího principu mravního. EGO DIXI !

 6. Nech krtka žít ….. Polodivoká, temná zahrada s trvalkami a krtinci, to je moje gusto…. Krtci, žáby, ještěrky, ježci, divoké kachny od Berounky, slepýši atd… jsou vítáni

 7. Máme na záhrade krta! Samozrejme prešibaného, nedá sa ani otráviť, ani vydymiť a ani chytiť.Otravu vytlačí z diery von, tak musíme dávať pozor aby ju psy nezožrali. Môjmu mužovi už krt pije krv, veľa hodín už strávil ranným čakaním s motykou a nič. Neviete poradiť, čo najlepšie účinkuje na likvidáciu krt. Ak sa podarí ho chytiť živého, tak ho odvezieme do druhého okresu.Poradte ako na neho !!!

 8. S usměvem čtu zdejší víceméně nesmyslné příspěvky.
  Předně si musí jedinec uvědomit příčinu tj.co to krtek je. Mimo jíné pokud vynechám podrobnosti ze školní biologie je důležité, že disponuje velice dobrým čichem,a to opravdu velice dobrým. Takže cítí už to co člověk zdaleka necítí .Tím pádem jsou veškeré pokusy o různé smrady už předem odsouzené k nezdaru. Krom toho krtek má celkem sofistikovanou změť chodbiček v které se světe div se velice dobře vyzná. Různé plyny siřičité ,sírové a snad i sýrové jsou naprosto k ničemu,jejich toxicita je relativně malá a krtek vezme zavčas kramle, jen co je ucítí.Jakmile pominou, v pohodě se vrátí. Krtek žije navíc samotářským životem v určitém vyznačeném teritoriu.
  Setkal jsem se i s pokusem lít do děr naftu, olej a jinej sajrajt ,to má za následek především ekologickou intoxikaci zahrady a smrad kterej bude obtěžovat především majitele.
  Takže na krtka platí následující. Je důležité jestli jste volič Bursíka, anebo jiné politické strany.Volně přeloženo: já kruťas chci zabít hajzla krtka, nebo jej zeleně vystrnadím ze zahrady živého. Pokud volím ekologickou metodu tak do každé ale opravdu každé díry dám jednu či dvě tablety naftalínu. Krtek nesnáší mírně sublimující zápach naftalínu a odstěhuje se. Samozřejmně se neodstěhuje hned, chvilku to trvá a občas se snaží tablety vyšprtnout z děr.Zde je důslednost velmi důležitá.(pozor na trhu jsou kuličky proti krtkům vonící po citrónech které ovšem opravdu jen voní. Nejvíce krtkovi. Nikam se nestěhuje a kutí si vesele dál, případně přizve kamarádíky.)
  Drastičtější je metoda „Zabít krtka!“. Zde je nutno volit nějaký opravdu toxický a to velice toxický plyn působící rychle. Za tímto učelem se prodávají prskavky čmoudilky Krounex. Princip je ten, že po zapálení (jde to těžko) se z prskavkové směsi tj dusičnan Al,pojivo za přítomnosti fosforečnanu vápenatého aluminotermicky vytvoří fosfid hlinity a vápenatý jenž s vlhkostí uvolnuje vysoce toxicky fosfin či difosfin.Jeho toxicita je vyšší než u kyanovodíku a to na malého krtečka bohatě stačí. navíc jmenované fosfíny se rozkládají v konečné podobě opět na fosforečné hnojivo a trochou živin přispěje i mrtvolka krtečka. Pravda je, že se výše jmenovaný musí nacházet v blízkosti vašeho chemického působení.
  Rozhodně nedoporučuji metodu zapíchnutí vidlí mezi krtince a pustit do nich 220V Taktéž pustit do nory propan či butan nedejbože acetylén a pak to zapálit vede k nepříjemným následkům nehledě na poničenou zahradu a smějícího se krtka.
  Snad metoda kdy z nastartovaného motoru zavedu hadici výfukových plynů do nor má jakys takýs účinek.
  Já osobně jsem krtka likvidoval metodou naftalín a na vytrvalé jedince jsem si koupil 100g u Aldricha CaP.
  Několik let už krtka nět.
  Váš „Pandy“

 9. Proboha,krtek je přece živá bytost,jako každá jiná.Tak proč ho zabíjet?!!Člověk nadělá mnohem víc paseky v životě než krtek.A navíc rytí je jeho přirozenost!Naftalín si dej radši do skříně-)

 10. Krtko ničí pandravy ,ale aj korene našich rastlín.Ak zabijeme jedného,další príde.Každá rada drahá!!!!!

 11. Co jsou pandravy?

 12. No ja mam tieš problemi s krtkom ale som za to nechať ho žiť!!ale ide to fakt na nervy!!-sami kopček…..

 13. Heleno,děkuji!Co živé jest,právo na život má.Gaien ať jde do „krtince“!!!

 14. Dnes jsem šla s pejskem na procházku a nedá mi to někoho se nezeptat – jaktože je tolik krtinců – co se děje, co to znamená, když krtek stále vykukuje z děr? Ví to někdo, díky

 15. Mám takisto problém s krtmi. Už skoro rok zháňam nejaké dobré rady ako sa ich zbaviť a vyskúšal som toho dosť, od pascí cez plašiče až po striehnutie s motykou v ruke. Za celý ten čas som nenašiel jediný rozumný názor na to ako sa krta zbaviť. Až na komentár Gaiena z 24. 9. 2008, ktorý tento problém opísal jednoducho a tak ako to v skutočnosti je, len by som chcel vedieť čo je to CaP.

 16. Myslím že jsou krtci důležitou součástí půdního kypření a hnojení.. Mám ráda hlodavce ale jak se jich zbavit?? Viděla jsem u známáho na chalupě krabičku co vydávala vysoký pronikavý nepřetržitý tón a ta se vloží poblíž výskytu nezvaného hlodavce a ten bez násilného vniknutí odtáhne peklit někoho jiného… Funguje to a kdyby byli krtkové nezmaři můžu vám půjcit mou fenečku ta je loví se vší vášní a nezdá se mi to tolik nehumální Marketica

 17. janzachrtadan

  Po zaplacení poměrně drahého elektronického plašiče ( který se posléze ukázal zcela neúčinný) mi paní prodavačka v Holešovické tržnici dala radu, jak se spolehlivě zbavit krtka-prodejte zahradu.

 18. Zdravím všechny, já jsem krtka nezabil, zahradu opustol dobrovolně, ikdyž nerad. Použil jsem NAFTALÍN. Mají ho třeba tady: http://www.unishop.cz/ishop/index.php?a=detail&d=514
  Karel

 19. dobre funguje na krtka postrek quadris,ortiva,dithane dg,thiovit…urobit postrek podla navodu a potom splachnut ako ked sa polieva travnik…prestriedat viac chemikalii a robit postrek raz do tyzdna mesiac ked zacne krtko najviac hrabat…krtka sa nezbavite ale zazeniete ho mimo travnik a tak moze nadalej robit tu svoju uzitocnu pracu a nenicit travnik kopkami, ale ho aj ciastocne chrani pred larvami a zaroven mate travnik osetreny proti chorobam :)

 20. proč je zabíjet? jsou to jenom živočichové a my jim bereme domov a prříbuzné. jak by bylo vám kdyby vám vzaly vaše oblíbené místo a nejmilejší rodinu?

 21. Ahoj, krtka jednoduse chytam do pasti – oka na krtky. Prodavaji to v Hornbachu. Jsou to takova dratena oka par za asi 100 Kc. Odhrnu krtinu tak aby jsem objevil jeho chodbicky. Nekdy jsou tam pouze dva otvory, casto ale i vicero, maximum, bylo 7 vstupu do jedne krtiny. No. Do kazde chodbicky dam natazene oko, zajistim tyckou, aby s tim neutekl a tak maximalne do tydne ho mam chyceneho. Mam zahradu bez krtku. Obcas se sice objevi novy navstevnik, ale stim jsem do tydne hotov. A mam cisty travnik. Ruzne plasice, jedy, gely podobne drahe nesmysly jsem zkousel. Bezvysledne. Teprve lapani do ok zafungovalo na 100 %. Jo a davam to tam holyma rukama, zase tak chytri krtci nejsou. Tak a ted, hura do Hornbachu a do mesice mate zahradu bez krtku. Budte si jisti.

 22. Krtek není škůdce. Dělá sice hromádky, ale zbavuje přitom půdu ponrav a jiných škůdců. Jeho činnost vadí jen rádoby zahrádkářům, kteří chtějí mít anglický trávník a je jim jedno kdo ožírá kořínky a ničí rostliny. V sadu jsou proto velmi užiteční. Jsou chráněni zákonem. Smí se pouze proto vypudit, ale nesmí se zabíjet.

 23. Krtek není chráněný! Přečtěte si seznam chráněných zvířat a zjistíte, že v něm krtek není. Je však samozřejmostí, že ho nebudete týrat. Běžně se na krtka prodává jed. Zkušenosti s ním zatím nemám. Ten kdo ale dokáže na krtka číhat a chytí ho živého, proč by ho zabíjel. Může ho zanést někam na louku do lesa a hlavně hooodně daleko.