Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Nakupujte s rozmyslem

Home » Nakupujte s rozmyslem

Každý nákup je vlastně hlasování. Pokud platíte za nějaký produkt, říkáte tím, že chcete, aby takový produkt existoval. Podporujete jeho rozšíření. Když o něčem víte, že je to škodlivé, nezdravé, nebezpečné nebo zcela zbytečné, proč to podporujete?

1) Snažte se nakupovat jen tolik, kolik skutečně spotřebujete. To se týká zejména potravin. 20 nebo 30% jich stejně nakonec vyhodíte, protože se zkazí nebo je nedokážete sníst.

2) Jezte méně. Nejen že ušetříte, ale hlavně tím děláte dobrou službu svému zdraví.

3) Nakupujte jen zboží, o kterém jste přesvědčeni, že je potřebujete. Mějte na paměti, že cílem reklamy není vaše dobrá informovanost, jak tvrdí reklamní agentury, ale jen a pouze zvětšení obratu inzerenta. Když se na to podíváte z tohoto hlediska, uvědomíte si, že s jistotou existuje mnoho levnějších nebo lepších výrobků, které ovšem neznáte z reklamy. Navíc reklama vytváří cíleně nové potřeby. Vnucuje vám zboží, které vám není k ničemu nebo není o nic lepší než to, co už máte doma. Nepodléhejte tomu. Nenechte si reklamou vymýt mozek. Ušetříte spoustu peněz a nebudete muset napřesrok tolik věcí vyhazovat.

4) Uvědomte si, že každá koruna, kterou vyhodíte, musí být vydělána vaší prací. Kdybyste místo peněz dostávali za práci výrobky, asi byste si rozmysleli brzo vstávat a celý den pracovat kvůli tomu, abyste si pořídili novou rychlovarnou konvici, když ta stará ještě dobře funguje. Váš čas proměněný na peníze už vám kupodivu nepřijde tak zatěžko vyhodit.

5) Jezte méně červeného masa a drůbeže. To už není rada jak ušetřit, protože zelenina bývá dražší než kuře, to je rada jak prospět zdraví a také životnímu prostředí. Výroba masa je totiž energeticky náročnější a více životní prostředí zatěžuje.

6) Kupujte biopotraviny a místní produkci. To už je vyloženě rada proti zájmům vaší peněženky. Rajčata ze Španělska jsou pravděpodobně levnější než ta ze sousední vesnice. Ovšem jejich doprava k nám stojí spoustu spálené nafty a opotřebovaných silnic, stejně jako doprava mraženého masa z Argentiny spoustu elektřiny na mražení. Ekologické zemědělství je náročnější než chemizovaná výroba. Co z toho je ale pro život lepší?

Komentáře

  1. Jsem piča