Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Na ryby se sítí, na práci taky

Home » Na ryby se sítí, na práci taky

Určitě je znáte ze svého okolí. Lidi, kteří mají spousty známých a s jejich pomocí snadno dosahují svých cílů, dobré pozice v zaměstnání nebo úspěchu v podnikání. Možná ani neumějí tolik co vy, ale přesto jsou úspěšnější. Jsou úspěšnější, protože se věnují vytváření sítí vztahů a kontaktů. Principielně na tom není nic špatného nebo hodného opovržení, neznamená to korupci nebo podlézání, získávání nezasloužených výhod. Je to jeden z nutných předpokladů úspěchu. Toužíte po úspěchu? Tak vidíte, co vám chybí. Větší sítí nalovíte víc ryb, to je jednou fakt.

V angličtině se tomu říká „networking“, vytváření sítí, a vyučuje se to na školeních a přednáškách a vycházejí o tom knihy. Je to uznaná součást profesionálního života, součást umění se uplatnit. Síť kontaktů, osobních i profesionálních kontaktů s lidmi, kteří vás znají a věří vašim schopnostem, to je jeden z klíčů k úspěchu. Není to samozřejmě totéž jako telefonní seznam, protože smyslem je vytváření pozitivních kontaktů a vztahů dříve, než je potřebujete. Tedy i když nevíte, zda je někdy budete potřebovat.

Je přece jasné, že když si půjdete něco koupit, před hledáním naslepo dáte přednost obchodu, kde už jste mockrát byli nebo který vede váš spolužák ze základní školy. Lidem, které znáte a o nichž víte, co od nich můžete čekat, dáváte instinktivně přednost. To je normální a funguje to tak vždycky. Nemusíte kvůli tomu trávit všechen čas na hloupých večírcích a učit se hrát tenis nebo golf. Nemusíte předstírat, že jste pokrevní bratři jako Vinnetou a Old Shatterhand. Musíte pouze udržovat kontakty, které jste jednou navázali. Stačí, aby si vás lidé pamatovali, a to jako slušného, spolehlivého a přátelského člověka. Maličkost – samozřejmě pokud slušný, spolehlivý a přátelský jste, že?

Jak na to?

Existují různé způsoby, jak toho dosáhnout. Někteří lidé si dají tu práci a posílají blahopřání k narozeninám a k svátku všem lidem, které znají. Jiní píší ručně poděkování po každé obchodní schůzce. Takové připomenutí je mimochodem nesmírně efektivní – zvyšuje pronikavě pravděpodobnost, že ze schůzky něco bude. Každopádně by se vytváření kontaktů a vztahů mělo stát součástí vaší každodenní rutiny. Čas tomu věnovaný není ztracený, i když to nepřinese výsledek třeba hned zítra. Své kontakty si odnášíte s sebou i při změně zaměstnání. Zaměstnavateli sice zůstanou výsledky vaší práce, ale vaše osobní kontakty s desítkami lidí ve vrátnici odevzdat nemůžete.

Nikdy jste se tomu cílevědomě nevěnovali? Je čas začít. Projděte si své staré diáře, pokud jste je nevyhodili, stohy vizitek v šupleti, seznam spolužáků a bývalých kolegů. Zavolejte nebo pošlete e-mail těm, kteří si vás určitě pamatují, se kterými jste dobře vycházeli nebo o nichž nepředpokládáte, že jsou na vás naštvaní. Sejděte se s nimi. Výsledkem mohou být nečekané kombinace nebo možnosti zaměstnání, protože každý z nich má svou vlastní síť známých a spolužáků.

Zásadně odpovídejte na telefonáty a na osobní e-maily, jakkoli to třeba není zrovna v módě. A protože nemůžete jen brát a nic nedávat, buďte ochotní, pokud vás někdo o něco požádá, protože na takového člověka se pak můžete kdykoli obrátit. Cítíte-li pracovní ohrožení, znásobte svou účast na nejrůznějších aktivitách mimo zaměstnání, v místě bydliště, se spolužáky ze školy, koneckonců třeba i v hospodě. Může z toho vzniknout nová pracovní příležitost. Většinu volných míst nikdo nevyvěšuje na nástěnku, protože jsou obsazována právě prostřednictvím sítě známých, kamarádů nebo příbuzných.

V Čechách patří k bontonu odpovídat na otázku „jak se máte?“ stížností a smutným výrazem, že jako horší to být nemůže. To je naprosto špatný styl. Možná se tak skutečně cítíte, možná je to jen zlozvyk. Každopádně byste se ho měli zbavit. Nikdo netouží obchodovat s „kyselými ksichty“, zaměstnávat je nebo se jen s nimi stýkat. Každý dá přednost veselým, dobře naladěným a pozitivním lidem. Možná je americký pokrytecký styl, kdy i umírající tvrdí, že líp se nikdy neměl, pro nás těžko přijatelný. Ovšem je to styl, který vede k výsledku. Ten český vede jen ke sdílení špatné nálady a neúspěchu, ze kterého viníme někoho jiného. Vyberte si sami.

Komentáře

  1. Vo vsetkom suhlasim, ale ……..ja mam bohuzial aj opacnu skusenost, ak sa tvarite optimisticky, prijemne, dokonca veselo, tak vam zavidia, ohovaraju vas, ze nic nerobite, inak by vam predsa nemohlo byt dobre a ak sa nestazujete, znamena to ze sa mate dobre a hned ste podozrivi, kde ste na to vzali, kto vas protezuje, sef vas nekritizuje (inak by ste sa stazovali)…. a tak dokola. A od zavisti k ublizovaniu a nenavisti je iba krocik.
    Ale drzim palce vsetkym veselym a usmiatym ludom!

  2. Naprosto souhlasím. Někde jsem četl , že ti nejbohatší lidi na světě budují a hledají sítě… J. Paul Getty, bilionář. Prohlásil o network marketingu… “Raději bych dostal zaplaceno 1% z úsilí každého ze 100 lidí, než dostat zaplaceno za 100% mého vlastního úsilí”