Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Manželství je zdravé

Home » Manželství je zdravé

Muži žijící v manželství jsou všeobecně zdravější, žijí déle a lépe se zotavují z nemocí. To ale platí pro šťastná manželství. Když se doma hádáte, má to přesně opačný efekt. Důvodů je několik a zdají se vcelku zřejmé. Sex je zdravé cvičení a i lenocha pomáhá držet v relativní kondici. Manželka vás navíc donutí jít k doktorovi mnohem dříve, než byste se odhodlal sám. Psychická pohoda a podpora partnera pomáhá při léčbě chorob. Nemluvě o slepičí polévce. To ovšem platí jen a pouze pro štastné vztahy. Nešťastné manželství vám spíše život zkrátí, sebere vám radost ze života. Jediným jeho pozitivem je, že dva platy nebo dva důchody jsou lepší než jeden a máte nejspíš méně finančních starostí. Zvažte, zda vám to stojí za to.

Kdosi vypočítal, že v nešťastném manželství máte o 35% větší šanci onemocnět a zkrátí vám život v průměru o 4 roky! Podobná čísla platí pro lidi žijící osaměle. Manželství je prostě zdravé – pokud je zdravé. Vědci se k tomuto zjištění postavili vědecky a zatím přišli na to, že spokojení manželé vykazují podstatnější zvětšení počtu bílých krvinek při styku s nákazou, jsou tedy odolnější vůči infekci. Zdá se také, že nádory rostou pomaleji šťastným než nespokojeným. Rovněž rozvod znamená velký výpadek imunitního systému, snáze onemocníte. Ono známé “utrápil se k smrti” tedy znamená, že zemřel na nějakou nemoc, kterou by možná nedostal, kdyby se nerozváděl. To zní příšerně.

Další pověrou je, že je dobré zůstat i v nešťastném manželství kvůli dětem. Není to bohužel pravda. Nejen že z dětí uděláte dříve sirotky, především zatěžujete jejich psychiku dysharmonií rodiny, vystavujete je stresu a ubližujete jim tak. Děti z nešťastných manželství trpí poruchami chování, propadají ve škole nebo mají deprese. Prokazatelně nešťastné manželství je lépe opustit, nakonec tím asi získáte všichni.

Je dobře zůstat v manželství jen kvůli dětem?
Zobrazit výsledky

Komentáře

 1. sex a zdravi to je simbioza a nenahraditelné škoda že neni povoleno mnohoženství to bychom byli zdraví

 2. jj,máte pravdu, až na to, že se píše symbióza , ale i mistr tesař se utne ;-)).e

 3. hogo fogo

  …borek,borek- nestačí Ti jedna stryga v nátačkách čo Ti lieta po byte s vysávačom v ruke ???

 4. Milý Hogo Fogo,
  jsou muži, kteří si váží své ženy, vystřídají ji při domacích pracích, aby si mohly ve volném čase zajít k holiči. V tommto manželství lze mluvit o dobrém vztahu, kde pak funguje sex, pohoda a související s tím i zdraví.Ale vrátím se k článku a řeknu svoji skušenost, že dobrý příklad v rodině hodně znamená.Vyrostla jsem v rodině, kde se moji rodiče opravdu měli moc rádi a to se pak projevilo i v životě nás čtyř děti a jsem ráda, že moji synové mají spokojená a šťastná manželství i když jeden už druhé, ale dceru z prvního má u sebe.Takže jsem pro manželství, ovšem má-li trpět dítě, je lepší odejít, avšak je třeba se poučit z chyb v prvním vztahu.

 5. Jiří Douša

  Jsme již téměř 20 let důchodci a to co nám život dává již 55 let užíváme dodnes. Poznali jsme se tak, že jsme byli oba první, když jsme objevili krásy života. Přeji všem, aby je potkalo stejné štěstí jako tomu bylo a dosud je u nás. Kouzlo života nás provází trvale.

 6. Já souhlasím s Borkem – jen v opačném smyslu – škoda, že není mnohomužství – jednak by to přispělo na zdraví právě těm mužům – když nemůže je po ruce jiný muž a pak si také konečně by měli chlapi s kým “pokecat” a žena by byla v pohodě – měla by doma pohromadě tu svou hospodskou partu!?

 7. Pepa Krtek

  41 let jsme spolu. Báječné. Akorát děti se občas nevyvedou jak sme si přáli.Po tolika letech už sexu pomálu, je to zvyk.Jakmile pak jeden z nich odejde,odkud není návratu,- ten druhý ho velice rychle následuje.Steskem mu Puká srdce. Tomu se říká “láska až za hrob.”