Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Management v době krize

Home » Management v době krize

Paul Levy, ředitel jedné bostonské nemocnice, čelí obvyklým problémům způsobeným krizí. Klesající platby pojišťoven a finanční obtíže přinesly hrozbu propouštění personálu. Deficit 20 miliónů dolarů by znamenal propuštění nejméně 600 lidí. To by se týkalo zejména těch méně kvalifikovaných, kteří také práci nejvíc potřebují. Ředitel zareagoval způsobem, který je vše jiné, jen ne běžný. Všem zaměstnancům poslal e-mail nadepsaný “Potřebujeme vaši pomoc”. Sezval zaměstnance na shromáždění, vysvětlil jim situaci a požádal o podporu s cílem zabránit nebo minimalizovat propouštění. Oznámil jim, že vedení pochopitelně uznává svou zodpovědnost, vedoucí pracovníci se dobrovolně zřekli 5% z platu a ředitel jim zrušil odměny, což znamená, že jejich roční plat se sníží celkem o 15 až 25%. Sám si snížil plat o 10%, s odměnami to dělá 30% za rok. Ke komunikaci se zaměstnanci i veřejností zřídil i zvláštní internetovou stránku.

Reakce byla rychlá. Stovky zaměstnanců nabídly dobrovolné snížení platu, zřekly se dovolené, příplatků za víkendy nebo odměn. Nikdo jejich příspěvky necenzuruje, komunikace je zcela otevřená. Tento přístup k řešení problému jedné nemocnice vyvolal velkou publicitu, objevily se televizní štáby, články v novinách – a také sbírky na nemocnici. Sami zaměstnanci ušetřili dobrovolně tolik peněz, že to propouštění snížilo z 600 míst na 70. Není jasné, zda to nemocnici zachrání, ale je to skvělý příklad, zvláště při srovnání třeba s krachujícími automobilkami, jejichž šéfové si vypláceli miliónové odměny. Také je to důvod k zamyšlení pro ty, kteří o lidech uvažují jen jako o “lidských zdrojích”.

Jeden ředitel nemocnice na Floridě – v podobných problémech – o dr. Levym napsal: “Fakt si myslím, že tohle by mělo být ve zprávách v celém světě. Dr. Levy je pro mě hrdina. Život můj a mých zaměstnanců je dnes veselejší.”

O názorech ředitele Levyho na řízení nemocnice si můžete přečíst na jeho blogu runningahospital.blogspot.com.

Komentáře

  1. Je to pěkný, ale pro mě nic tak objevnýho. Náš generální udělal něco podobného. Řekl nám, ostatním řídícím pracovníkům, že si sníží plat, vezme odměny a zeptal se nás, jestli bychom to nechtěli udělat taky, že tím snížíme počet propuštěných. Všichni okamžitě řekli jo. Jen jeden se nechtěl odměn vzdát a odmítl si snížit plat. Ten jeden byl muž, ostatní byly ženy. Možná to o ničem nevypovídá. A možná že jo.

  2. No, možná to svědčí o tom, že muži jsou ve svém průměru víc sobečtí, více zaměření na svůj úspěch (ulovit mamuta, stát se vůdcem bandy), atd. Proto také bývají častěji vůdci bandy. Něco za něco. Ostatně je rozšířená představa, že hamižnost, závist a sobectví jsou hlavní motory pokroku lidstva. Něco na tom asi bude. To záleží na úhlu pohledu.