Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Léčba mrtvice infračerveným laserem

Úvodní stránka » Léčba mrtvice infračerveným laserem

Postihne-li vás mozková příhoda, dosud máte jedinou naději. Tou je během prvních tří hodin podání léků, které mají rozpustit krevní sraženinu. Pomůže to asi 5% pacientů. U ostatních zbývá jen čekání, zda si tělo pomůže samo. Ve více než 50% případů se to podaří. Nyní však existuje léčba, která dává naději 70% pacientů a může být nasazena během prvních 24 hodin. Zatím ovšem probíhají jen klinické testy v nemocnicích v Severní Karolíně, takže na eventuální masové rozšíření přístroje si asi budeme muset ještě počkat.

Zařízení se jmenuje NeuroThera a jedná se o infračervený laser. Je to výrobek firmy PhotoThera ze San Diega. Lékař drží u hlavy pacienta jakési velké telefonní sluchátko a dávkami neviditelného záření dodává energii částem mozku, které krevní sraženina zbavila přísunu krve a živin. Ošetření trvá asi hodinu. Tak získá tělo mnohem více času na odbourání sraženiny a prudce se zvyšují šance pacienta na úspěšnou rekonvalescenci. Lékaři jsou dosavadními výsledky nadšeni, protože zařízení nemá žádné známé vedlejší účinky. Jedinou nevýhodou je nutnost ostříhat pacientovi hlavu dohola.

Zdroj

Komentáře

 1. Dobrý den,
  přečetla jsem si článek o mtrvici pomocí interačerveným laserem, napíšte mi prosím více o zařízení.
  Pracují s lidma, kteří prodělali mtrvici a afázie a proto mě velmi zajímá každý pokrok v oblasti afázie a mtrvice.
  Děkuji .
  S pozdravem
  V.Bartoníčková
  ředitelka
  OS-Klub Afasie

 2. Je to pravděpodobně úplně nová věc a nějakou dobu potrvá, než se dostane do běžné praxe. Na stránkách výrobce nebo na stránkách, na něž je pod článkem link, se lze dozvědět víc.

 3. Vážená Bartoničková,
  osud ma postihol podobne ako aj Vás, nečakane a nemilosrdne. V decembri 2007 som prekonal ischemickú NCMP po ktorej mám problémy s hovorenou rečou, čítaním aj písaním. Žiaľ, na Slovensku nemáme špecializované zariadenie ani klub afazie, a tak nemám možnosť poradiť sa ako ani ským pracovať na zlepšení mojich zručností. V SR neexistuje možnosť intenzívnej terapie a tak len sama hľadám možnosti a spôsoby ako sa zlepšiť. Mojím pracovným jazykom bola angličtina, chcela by som, ale neviem ako ju oživiť. Budem Vám vďačná za každú radu. Vaša Anna a jej manžel