Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Koupím štěstí. Zn: „Levně“

Úvodní stránka » Koupím štěstí. Zn: „Levně“

Vztah mezi penězi a štěstím vnímáme zřetelně zejména my, co je nemáme. Našli se ale vědci, kteří se tento vztah pokusili popsat přesněji. A jaképak jsou výsledky? Smutné.

Můžete si za peníze koupit štěstí? Ano, ale jen do jisté míry. Jeden mezinárodní výzkum ukazuje, že po překročení určité, v různých zemích různé částky příjmu už se pocit štěstí nijak zásadně nezvyšuje se vzrůstajícím bohatstvím. Ta částka je pravděpodobně někde na úrovni dvoj- až trojnásobku průměrného platu v té které zemi.

Glenn Firebaugh z Pennsylvánské státní univerzity zkoumal stejné téma a tvrdí, že peníze nám přinášejí štěstí pouze za předpokladu, že jich máme víc než ostatní lidé v naší věkové skupině. „Rodiny, jejichž živitelé pracují v zaměstnáních s plochou křivkou příjmů, jsou náchylné být časem méně šťastné.“ Jinak řečeno, šťastní se cítí ti, jejichž mzda výrazně stoupá se stoupajícím výkonem nebo věkem. Pokud pracujete celý život za stejnou mzdu, na začátku jste spokojeni, na konci trpíte trudnomyslností. Je to ale ještě horší. Čím více vydělávají vaši sousedi a známí ve stejném věku, tím méně štěstí pociťujete.

Dalším poznatkem je, že relativní příjem poměřovaný s okolím je důležitější pro pocit štěstí, než absolutní částka, tedy co si za své peníze mohu pořídit. Když se přestěhujete do nějakého satelitního městečka mezi lidi, kteří jsou bohatší než vy, strávíte zbytek života ve spěchu, se šílenou snahou se jim vyrovnat, a štěstí nepoznáte. Skoro by se dal udělat závěr, že spolehlivý recept na štěstí je vybírat si za kamarády neschopné lenochy.

Vyspělé země se ale dostávají do smyčky konzumu, ze které není úniku. Autor výzkumu říká doslova, že „než aby lidé podporovali všeobecné štěstí, vzrůstající příjmy nás vedou k trvalému závodu ve spotřebě, kdy konzumujeme stále víc a víc jenom proto, abychom si udrželi setrvalou hladinu našeho štěstí.“

Komentáře

  1. štěstí je být zdravý a mít skutečné přátele, a to si za peníze skoro téměř /výjimka u zdraví-nákladnější operace-připlacení atd./,nekoupíte. Vzpomínám na svého upracovaného, nemocného dědu, bylo mi 6 a seděl na zápraží a bafal fajfku, koukal na jabloň, co právě rozkvetla a říkal: to, že kvete, je štěstí, moje děvenko, pamatuj si to

  2. Tento článek je pohled pouze zúženého okruhu lidí. Ne všichni vidí štěstí v penězích, ale je pravda, že se za nima celý život ženeme, protože musíme. Hlavně v západních zemích. Zato takový mniši v Indii žijí jen z rýže a čaje a jsou často štastnější než kdokoli z nás. Proč? Protože opravdové štěstí najdete jen ve své mysli. A oni to díky každodenní meditaci skutečně prožívají. Zatímco my celý život zahodíme honbou za lákadlama a ani si nevšimneme, že to nikam nevede. K čemu nám je, že máme vztah, když jsme v něm nakonec nešťastní, k čemu barák a pozemek, když se o něj musíme jen starat a až zestárnem a umřem, tak se znova narodíme a můžeme začít zas odznova. To je můj pohled, takže říkám-hledejte štěstí jen u sebe a meditujte!

  3. Škoda že není článek podepsán, jde o úplnou blbost, i když se odvolává na vědecké výzkumy. Já sama jsem ze 6-ti dětí, materiálně jsme vyrůstaly skromně ale měly jsme tak úžasnou matku, která nám dávala do života mnohem více než jsou ,,jen,,peníze. Vedla nás k souznění s přírodou, soucítění s lidmi a tak z nás vychovala takové lidi, kteří vždy všem kolem přály jen to dobré a nikomu nic nezáviděly. Jestli je něco smutné a deprimující pro lidi, tak to může být jen důsledkem úpadku těchto hodnot. Sebevědomý člověk si uvědomuje, že vše v jeho životě je důsledkem jeho volby,kde a komu se narodíme ovlivnit nemůžeme a vše ostatní je v našich rukách!!! Nejsme ničí oběti a když se tak někdo cítí, je to jen důsledek jeho myšlení…..hodně štěstí všem moserova@paleo.cz

  4. No jo, zaměňujete poznání vlastní duše za poznání všech lidí na světě. To, že osobně nepreferujete konzum, bohužel zdaleka neznamená, že ho nepreferuje nadpoloviční většina. Podívejte se třeba na auta. Ne nadarmo Němci říkají autu „Statussymbol“. Zrovna jsem prodal vůz, který měl najeto přes půl miliónu kilometrů a byl jsem s ním zcela spokojený, jen už začal trochu reznout. Já si mohu dovolit kašlat na image, ale v mnoha kruzích jste s takovým autem prostě vyřízená a nikdo vás nebude brát vážně. Můžete sice zkusit všechny obejít a vysvětlit jim, že před konzumem preferujete duchovní hodnoty, ale nikoho asi nepřesvědčíte. V našem dnešním světě přece platí, že schopný člověk je úspěšný a úspěšný je bohatý. Jiné měřítko úspěchu není všeobecně přijato. Jezdit v patnáct let starém autě tedy znamená, že jste neúspěšná a neschopná. Můžete stokrát říct, že je to výsledek osobní volby a nejste ničí obětí, ale pro omezenější (a větší) část publika jste prostě „loser“ a hotovo. Racionálně vzato, prezidenti a ministři mohou sice stejně dobře jezdit ve Favoritu jako v Mercedesu, ale kupodivu si vždycky vyberou ten Mercedes (Rolls-Royce, Audi….). Čím to asi bude? Že by byli taky oběťmi konzumu? Potřebují své nicotné existenci dodat vážnosti. (V+W: „Podle kabátu se svět měří, lháři ve fraku každý věří…“).

  5. …Oskar Wilde : Mladý človek si myslí že peniaze sú najdôležitejšie v živote .Keď zostarne už vie že je to skutočne tak …

  6. V souvislosti se štěstím a penězi se mi vybavuje jeden citát: Kdo napsal, že štěstí nelze koupit za peníze, zapomněl na štěňata :-)))))

  7. I’m usually not a fan-girl, but I have to say that this procdut is awesome! It was worth every penny. I’ve purchased way too many templates over time, and I thought long and hard before I bought this one. It’s well-designed, easy to use, and it’s working! Thanks for a great and well-priced procdut. Keep them coming!

  8. Hi AdamLove your design work here and I think this could tolatly help me get my senior program in working order but I wanted to ask first to make sure that when I purchase the complete senior package that I can customize the color, change text, etc if need be?

  9. there is an art to true love, what a beautiful place to show their hsiepnpas, a lovely choice the akron art museum! the pictures are amazing. is there a full picture of Brian’s handsome and smiling face beside his soon to be beautiful bride? i have a son who will marry soon, will certainly show him these perfect pictures. thanks for sharing their joy!