Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Kolik hodin má dítě spát?

Home » Kolik hodin má dítě spát?

Mám doma teenagera – no, ani mu ještě není 13 – který odmítá chodit spát před půlnocí. Když se nám ho podaří zahnat dřív do postele, baví se potmě s mobilem. Napadlo mě zjistit, kolik hodin by měl ve skutečnosti spát a jaké důsledky jeho nedostatek spánku může mít. Nepotěšilo mě, co jsem zjistil.

Americká asociace pediatrů vypracovala průvodce pro poruchy spánku dětí. Z něj vyplývá mj., kolik hodin by dítě v jakém věku mělo celkem za 24 hodin spát. (Pokud dítě spí po obědě, o to míň může spát v noci.)

• Do 6 měsíců – děti potřebují 16-20 hodin denně
• ve věku 6 až 12 měsíců – 14 -15 hodin
• ve věku 1 až 3 roky – 10 -13 hodin
• mezi 3 a 10 lety – 10-12 hodin
• mezi 11-12 lety – asi 10 hodin
• teenageři potřebují kolem 9 hodin denně.

Co se děje, když mají děti trvalý nedostatek spánku? Pediatři tvrdí, že dítě, které málo spí, vykazuje zvýšenou podrážděnost, reaguje neadekvátně a emocionálně, obtížně se soustřeďuje, snadno zapomíná, budí se v noci a může vykazovat i výraznou hyperaktivitu.

Pokud si tedy myslíte, že nevyspalé děti budou unavené, může to být omyl. Adrenalin způsobí, že mohou být naopak hyperaktivní, budou trpět poruchami chování a pozornosti (a že takových dětí dnes je). Rodiče by se tedy rozhodně neměli řídit aktivitou dětí, ale jedině a pouze hodinkami, když je posílají spát.