Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Juraj Jánošík

Úvodní stránka » Juraj Jánošík

Kdo je nejznámější Slovák všech dob? Možná Juraj Jánošík. Na začátku 18. století mu necelé dva roky loupení v horách stačily na to, aby se stal národním hrdinou, protože prý bojoval proti vrchnosti, bohatým bral a chudým dával. Je to prostý a všem srozumitelný prototyp národní povahy a ideálů. Když ho srovnáte se zástupcem Čechů Josefem Švejkem, hned pochopíte, jaký je rozdíl mezi Čechy a Slováky. Z druhé strany nazíráno, Švejk světovou válku vlastně vyhrál, zatímco hrdý Jánošík skončil napíchnutý na háku. Vyberte si, co je komu bližší.
Juraj Jánošík vyrostl v rodině bohatého sedláka v Terchové. Roku 1706 vstoupil do armády a strávil tam několik let. Byla to doba chaosu, kdy část uherské šlechty revoltovala proti Rakušanům, a Jánošík jako voják vystřídal obě strany konfliktu. Na zámku v Bytči se seznámil s lupičem Tomášem Uhorčíkem. S jeho družinou potom pašoval koně z Polska. Brzy se stal vůdcem bandy a Uhorčík se staral o odbyt lupu prodejem na trhu. Poprvé Jánošíka chytili roku 1712, ale podplatil stráže a utekl. Po udání ho za pár měsíců chytili znovu a ve svých pětadvaceti letech byl 17. března 1713 popraven na popravišti Šibeničky v Liptovském Mikuláši.

Legenda praví, že Jánošík okrádal bohaté a rozdával chudým, je to však jen legenda. Okrádal prostě koho mohl – a dá rozum, že je snazší okrádat ty, co něco mají, hlavně kupce – a lup pak prodával prostřednictvím kompliců na trhu. Protože po každém přepadení musel s družinou rychle pryč do hor, a to pěšky, co nemohl odnést, nechal vyrabovat vesničanům. Tak je to s tím rozdáváním.

Proti vrchnosti nebojoval, to nemělo pro zloděje žádný smysl a bylo to nebezpečné, prostě čekal u cesty, až pojede kupec s vozem. Panduři, uherští vojáci v červených uniformách, nehonili lupiče po kopcích jako ve filmu, jednoduše spoléhali na to, že vesničané, kteří se lupičů báli, je udají, a v noci si pro ně v klidu přišli. Tak chytili i Jánošíka. Žádné uklouznutí na hrachu jako v báji, prostě vytažen z postele u komplice Uhorčíka.

Dostalo se mu řádného procesu, jenom ho trochu mučili, jak bývalo zvykem, aby prozradil spolupachatele, což pravděpodobně neudělal. Obhájce tvrdil, že Jánošík nikoho nezabil.

Byla to nejspíš pravda, celé jeho sotva dvouleté dobrodružství stálo život jen jednoho faráře a i to nejspíš omylem, Jánošík u toho ani osobně nebyl. Ale pro své loupežnické skutky byl odsouzen k smrti, zákon jinou možnost nedával, a jako kapitán zbojníků pro výstrahu nabodnut na hák. Lidé si oddechli, protože na cestách bylo trochu bezpečněji. Hrdinou se Jánošík stal až sto let po smrti. Zdatný lupič byl pro romantiky slovenského obrození Robinem Hoodem i Vilémem Tellem v jedné osobě a stal se nesmrtelnou postavou národní mytologie, lidovým hrdinou.

V rodné Terchové postavili nejslavnějšímu slovenskému zloději obrovský pomník ze svařeného nerezového plechu a blýskavý Jánošík tvoří spolu s Kriváněm dominantu údolí. Pokud však vyjedeme terénním autem do kopců nad městečko, najdeme skutečné rodiště národního hrdiny. V osadě Jánošíkovci dodnes žije několik Jánošíků. Jeden z nich na fotografii ukazuje domek, jenž stojí na základech ještě menšího rodného domu hrdinova.

Ústním podáním se dochovalo svědectví, že Jánošík byl údajně pochován na kuruckém hřbitově u obce Čemice. Tato vesnice – a s ní možná i Jánošík – dnes leží na dně vodní nádrže Liptovská Mara… Zde končí příběh o hrdinovi, jenž bohatým bral a chudým dával.

Komentáře

 1. prosim vas jak se jmenoval juraj janosik druhym jmenem janosik neni jeho prave prijmeni dekuju moc s pozdravem Marketa

 2. Pokud vím, Jánoším asi je jeho pravé jméno. Pokud mohu soudit podle různých dobových dokladů, tak všude je jen jedno.

 3. ja si myslim,že Juraj Janosik delal to co se o něm říka, že chudym daval a bohatym bral. Ja vím to je vymena nazoru

 4. Slovaci nemaji zadneho solidniho //hrdinu/proto jim byl dobry i obycejny lapka

 5. Hloupý a dehonestující článek plný nedoložených výmyslů a spekulací. Pan autor se ani nenamáhal přečíst si protokoly z výslechú a soudního líčení. První, ale zdaleka ne poslední faktický nesmysl je, že J. J. pocházel z rodiny bohatého sedláka – následuje celá série dalších výmyslů. Článek je jenom paskvilem v duchu módní ideologie zbohatlíků.

 6. Netuším, co je to módní ideologie zbohatlíků, ale všechny informace pocházejí ze slovenských zdrojů. Se Slováky máme leccos společného, například že dodnes masově věříme národoveckým výmyslům z 19. století…

 7. Pravé jméno ,,Jánošíka“,slovenského lupiče a zloděje-zbojníka , jsem vyhledal v příslušné matrice a je skutečně Juraj Jánošík narozený v Terchové a zemřel po řádném soudu oběšením v Liptovském Mikuláši.
  Vše ostatní kolem něho je jenom legenda-výmysel a není pravda.

 8. Tak bratia v „triku“. Polemizovať o minulosti bez faktov s tendenciou uťahovať si z iných – národov, to sa mi spája s viacerými prívlastkami iných… Ja zastávam názor, z minulosti sa pouč a hlavne sa venuj súčasnosti pre budúcnosť. Prítomnosť je porozumenie medzi súčasníkmi a nie sváry. Budúcnosť sa zrodí z pororumenia.

 9. zaujimave, kolko vasni (nielen na tejto stranke) dokaze vyvolat akykolvek clanok o tomto lupeznikovi.
  Mne osobne je uplne jedno, co ako a komu nakradol. Rozpravky su o nom pekne a to je to hlavne

 10. Je poučné navštívit Zakarpatí a podívat se jak místní nahlíží na Nikolu Šuhaje. Není v rodné Koločavě nijak populární.Jeho slávu uměle vytvořil Olbracht (mistrně), ale jen u nás.Podle mně zajímavé srovnání s Jánošíkem. Ahoj

 11. Bože moj,kolko českeho hnoja v tychto komentaroch.Keby sme sa pozreli bližsie na českych hrdinov,tak po kratkej dobe zistime,že je to všetko švejkovina,až do dnešnej doby.
  Typicka veta ktorá hovorí za všetkych švejkovcov- Kdiž tam budou,cufneme,když tam nebudou zhurta nane.

 12. Mluvil jsem s nekolika polaky o J.J. a oni mne tvrdily ze to byl polak.Co vy na to?

 13. Pašoval koně z Polska, ale Polák to nebyl. Ovšem nějaké národní uvědomění v té době neexistovalo. Jinak je občas dobré se na idoly podívat kritickým okem a najít si nějaká historická a ověřená data. Prakticky všechno, čemu po generace věříme, bylo trochu nebo úplně jinak. To platí jak pro Slováky, tak pro Čechy. Všechno si někdo v 19. století vymyslel či domyslel, aby posiloval národní vědomí. Ovšem zakládat národní sebevědomí na výmyslech je trochu problém. Češi mají jedinou výhodu, totiž že mají bohatší historii a nemuseli se tedy uchylovat ke zbožňování loupežníků. Babinský, ačkoli byl velmi úspěšný lupič, se tak nestal národním hrdinou, ale jen zajímavou figurkou. Krejčířovi nebo Koženému snad nikdy pomníky nepostavíme, aspoň doufám.

 14. Již týden přemýšlím (a několik dalších kamarádů se mnou)jak se jmenovala Jánošíkova „sekyrka“, kterou na všech vyobrazeních svírá v ruce. Mám pocit, že když ve škole jsme se o něm učili, nějaký konkrétní název měla. Pomůže mi někdo?

 15. Milá Marto,pakliže mne neklame paměť,tak ta se-
  kyrka se zove „čakan“.Li se
  pletu,sorry.Ahoj

 16. Čakan ovšem není jméno, ale slovenský výraz pro krumpáč. Jánošík je na většině obrázků s valaškou.

 17. kosik 26. 1. 2008 22.57

  Slovaci nemaji zadneho solidniho //hrdinu/proto jim byl dobry i obycejny lapka

  Musim povedat, ze je to smiesne co vsetko, co malo mame dokazu cesi zavidiet…Prdlajs o tom vies, len si tu chces dokazovat tvoju nadradenost

 18. No, nepřipadá mi to jako projev závisti, ale jako projev nadřazenosti ano.

  Když to je těžké. My, Češi, máme mindrák ve vztahu k Němcům a dříve i k Rakušanům, tak si ho zchlazujeme na Slovácích. Slováci (někteří) mají zase mindrák ve vztahu k nám. Co se historie týče, není to disciplína, ve které by se mělo soutěžit, protože je to příliš citlivé téma. Pro Slováky nesnesitelně citlivé a pro Čechy vítaná záminka k ukazování fiktivních svalů. Co se s tím dá dělat? Mlčet o tom, to je asi nejlepší, nebo si vymýšlet ptákoviny („Slováci jsou nejstarší evropský národ“….slyšel jsem od jednoho národovce). Horlivcům doporučuji třeba knihu „Mýty naše slovenské“, kterou sepsali slovenští historici. Je opatrněji formulovaná, ale zájemce tam najde zejména poznání, že skoro všechno „bylo poněkud jinak“. Například tak, jak jsem napsal v článku. Že je „dehonestující“? Proboha, copak se dá lupič, co čeká u cesty, aby někoho okradl, nějak dehonestovat? A není náhodou celý problém jen v sémantické rovině? Když třeba místo „zloděj“ nebo „lupič“ řekneme „zbojník“, zní to tak nějak odbojně, skoro revolučně, tedy eticky přijatelně a vznešeně. Když vám do rána před domem ukradnou auto, přijde vám to vznešené a eticky přijatelné?

  My se ovšem nemusíme moc pošklebovat. Češi žijí v historických výmyslech taky. Zejména ve vztahu k Němcům. Jak se třeba líbí českým národovcům, že každé druhé české slovo nebo slovní obrat je z němčiny? Nejen většina technických termínů (šroubovat – schrauben), ale i „slovanská“ slova jako třeba „výlet“. To je přeložený německý Ausflug. Nebo běžné obraty (Redewendung) jako třeba „Přijde na to.“ Es kommt darauf an. Prostě bez němčiny bychom dnes nedokázali říct málem ani větu. A Slováci? Ti to převzali skoro kompletně z češtiny, mají i ten „výlet“. Když jim ale takovou očividnou (augensichtlich) věc řeknete, vezmou na vás nůž, protože se na ně vytahujete. No, nejlepší je mlčet.

 19. Jeden Slovák věci znalý mi poradil, napíšu to už v překladu: „Až přijedeš do Terchovej, zajdi do hospody a zařvi ,Ištván Janošík byl maďarský Žid‘.“

 20. Yvette (hyperprapraneter).

  Náš praujo Ďuri bol taký, ako tu o ňom píšu. Nevie sa ale, že mal dosť nemanželských potomkov. Bol to na Považí známy bujačik. Zbojníčil, bral tým čo niečo mali, ale musel veľa platiť tým čo ho ukrývali. Keď si však tí, čo dačo mali, začali dávať pozor na svoje a nenechali sa viac okrádať, tak tí čo nič nemali, prestali Ďurka ukrývať, lebo neplatil, im chudobným. A tak ho predali, kým mal akú takú cenu! Koťuhy! Strela im do matere! Jedno však nie je pravda: Náš Ďurko nikdy z Poľska nič nepašoval. Bolo to vtedy zakázané! Aj keď už i tu bol cítiť duch Schengenu!

 21. Ono i zbojničení bylo zakázané.

 22. Yvette (hyperprapraneter).

  Na Slovensku nie! A dodnes nie je!

 23. Je mi skutocne luto,ked citam tieto urazlive vyjadrenia k slovenskemu narodu a nasmu narodnemu hrdinovi. Myslim, ze tym pisatelia jasne odhaluju svoju uroven. Kazdy narod ma urcitosti, na ktore moze myt hrdy a naopak, za ktore sa hambi. Pretoze neexistuje narod, ktory tvoria dokonali ludia, neexistuje dokonaly narod. Zijem v zahranici a mam tak ceskych, ako aj slovenskych priatelov a znamych. Z istotou mozem povedat, ze sme ako jeden narod, hodnotami, zvyklostami aj mentalitou velmi podobni. Je mi luto, ze sa medzi nasimi rodakmi stale najdu taki, ktori nase narody rozdeluju prostrednictvom tychto nepodlozenych a urazlivych vyjadreni. V kazdom pripade by som sa hambila uverejnit takyto clanok,okrem par konkretnych faktov zalozeny na dohadoch a mojej vlastnej fantazii. Precitajte si prosim dejiny z hodnovernych zdrojov a az potom sa prosim hrajte na spisovatela! Ved Vy ani neviete, ze Janosik bol kruto muceny!!! Pomerne podrobny popis tohto mucenia je lahko pristupny(aj na web-e). Lenze Vy pravdepodobne nemate zaujem o hladanie pravdy, vsakze? Inak by ste to uz pravdepodobne davno urobili. Vasim zaujmom su ocividne spory, argumentovanie, a -prepacte – hranie sa na mudreho. Co takto najst si na to vhodnejsie miesto – najblizsiu krcmicku – a neprovokovat tu verejne narodne rozpory!!! S pozdravom, Renata!

 24. Tak ještě jednou. Všechno, co v článku je, je převzato z podkladů SLOVENSKÝCH historiků a ze SLOVENSKÝCH historických publikací. Všechno. Jenom některá slova se ve vztahu k Jánošíkovi na Slovensku používají jinak, třeba místo zloděj se říká zbojník, jelikož to zní líp, ale je to zcela totéž. Slováci i Češi trpí takovým neduhem, že všechno, co se jim na vlastních dějinách nelíbí, buď zamlčují, nebo považují za lež a pomluvu. Idealistické lži národovců a obrozenců má většina z nás za svatou pravdu.

 25. Milá Renato ,
  dokážu pochopit a respektovat Tvou lítost nad výsledky „bádání“ některých „také rádo historiků“, zejména když se pokoušejí lidem nutit a zobecnit tzv.objektivní pravdu o legendě, kterou Juraj Jánošík nesporně je. Mohu Tě však ujistit, že ten kluk i v boucnu přeze všechno tou legendou zůstane, a to jak na Slovensku, tak i v Čechách.
  Každý tupec přece ví, že nic není jen bílé, ani černé. Jánošík byl mladý, měl určitě rád děvčata, rád se napil, nebyl to žádný svatoušek a měl své představy o životě. Nelze ani opomenout, že byl profesionálním vojákem a nic jiného nepoznal. Kámen úrazu je možná v tom, že někteří lidí, kteří o něm moralizují a „objektivně“ hodnotí jeho skutky, na něho ve skutečnosti i po 300 letech pořád tak trochu žárlí a nemohou mu odpustit, že byl takový jaký byl.
  Jan Žižka v Čechách je na tom ostatně úplně stejně.

 26. tak myslim, ze zde je vse pekne a podrobne popsano, kazdy at si precte. odkaz jsem nasel na wikipedii u anglicke verze popisu juraje janosika

  http://www.ilcik.cz/tradice/janosik/

 27. ten odkaz je dobrý pre vsetkych vidlakov, hlupakov, debilov co nic o tom nevedia ale robia sa najchytrejsimi, ste trapny, rozdiely furt hladat mezi cr a svk , no to je vrchol :-)))) ubožiaci

 28. stanleyman85

  Jánošík byl Maďar, Jánoš
  mám to potvrzené z nejdůvěryhodnějších míst

 29. Milý Patriku,nevím kdo z nás je ubožák.
  Nehledám rozdíly mezi cr a svk, ty jsou bohužel dané. Češi Slováky vědomě nikdy nepodrazili, za to Slováci zradili Čechy opakovaně. Připomenu ti jenom samostatný Slovenský štát z r.1939, kdy jste se odtrhli od naší republiky a spojili se s hitlerovským Německem, dobu tzv. normalizačního procesu po r.1968, kdy nás Slovák Husák zaprodal Rusům na více jak 20 let, nebo vaši obrovskou a už druhou snahu o vlastní svébytnost a samostatnost, která po r.1989 vedla k rozpadu Federace. Zaplať Bůh, že se Vám to na konec podařilo a já jen doufám, že se minimálně 100 let nenajde v mojí zemi takový kretén, který by chtěl znovu Čechy a Slováky spojit v jeden národ. Jediný Slovák, kterého mohu pokládat za vašeho národního hrdinu je podle mě M.R.Štefánik. Tomu se pokloň, milý Patriku, ne Jánošíkovi nebo Mečiarovi. Až ti to dojde, rozdíly mezi námi nebudou „furt“ a tak velké.

 30. vy hlupaci neuveritelne kolko mate casu aby ste sa zaoberali ci janosik je ten ci onen skor popremyslajte nad tym kolko slovakov a ukrajincov maka na vase zadky keby tu neboli tak ste v prdeli

 31. lubosko ty blbecek ved nevies co taras o podrazoch si taky oslik ked tak uvazujes

 32. Chodte do riti Janosik bol dobry hrdina nie ten vas starý Šveják a neviem ani naco sa do toho starate debiliiiiii

 33. Neviem co vam je ze sa tu hadate( aj ked ajja som sa do toho zapojila :) ale uz byy ste mohli prestat kazdy ma iny nazor podla ma bol taky ze chudobnym daval bohatym bral a ze bol najlepsi hrdina aky mohol svet poznat ale niektory si to nemyslia niektory cesi napr. sa zastavaju svojho narodu akeho mali oni hrdinu pritom mozno ho ani nemali radi

 34. …akože mám dosť,husák nás predal rusom…a koľko za nás dali tí rusi?!
  Husák ako aj ostatní boli len figúrky podstrčené KSČ,keby tam ktokoľvek iný bol tak by konal rovnako. To isté by som mohol tvrdiť aj o vydaní republiky bez boje hitlerovi. T.G Masaryk vydal republiku a neznamená to že by nás predal ale to že v danej chvíli a možnostiach sa on tak rozhodol,pretože si myslel že zabráni krviprelievaniu !Dnes sa samozrejme dá na to pozerať inak,no on bol na rozhodnutie sám! Alebo nás predal? Teraz sa obracia v hrobe aj spolu so Štefánikom a E.Benešom pretože oni by republiku nikdy nerozdelili ! A keď sme pritom s mečiarom bol vtedy klaus za stolom ,keď sa republka delila ! No z mečiara bude po 300 rokoch hrdina, Bohatým /čechom/ zobral a chudobným /slovákom/ dal? Nekúpil si on vtedy tú elektru? Kašlite na Jánošíka či Švejka… pozerajte sa do budúcnosti,bratia! alebo „lidé bděte!“ /J.Fučík/

 35. Jsem sice Čech,ale kdybych si měl vybrat mezi naším Švejkem,nebo Jánošíkem,raději bych si vybral Jánošíka i s tím,že bych skončil na háku:-)Je lepší mít svou hrdost a svobodu,než ze sebe dělat troubu a každému zlu uhýbat.Ani omylem nevěřím,že Jánošík byl obyčejný zloděj stejně jako nevěřím tomu,že nikdy nikomu nic nedal,nebo že podle autora“jen platil za nacleh“Nežil zase tak dávno a lidé si tam jistě předávají pověst o něm dodnes.Nakonec reakce o tom jasně vypovídají.Vůbec se mi nelíbí jakým způsobem ukazujete dějiny.Celý článek považuji za zásadně neobjektivní.

 36. Nesouhlasím někteří lidé co to tu komentujou vůbec neví o čem mluví A nesouhlasím ani z tím co je tu napsané výše zbojnike party se slejzali aby mohli bojovat priti habsburkům :D

 37. To: Martin 4. 6. 2008 20.06

  K vasemu komentari (hlavne k jeho druhemu odstavci) z tohoto dne bych jen rad dodal, ze nemcina stejne jako cestima patri do jedne skupiny jazyku a to indoevropske. Jsou to tedy jazyky pribuzne (ikdyz jen vzdalene), neni tedy zadne prekvapeni, ze nektera slova nebo slovni obraty jsou si podobne. Tudiz vase stanovisko ze jsme od nemcu prebrali polovinu slov je dosti zavadejici. Nevim co vas vede k tomu se snazit prokazat nejakou podrazenost ceskeho jazyka. Je samozrejme, ze jsme hlave v poslenich 100letech prebrali mnoho slov a to ze spousta jazyku, ale to nemcina ostatne taky.

  Jinak k clanku bych chtel dodat, ze porovnavat Janosika a Svejka si autor mohl odpusti. Nevim asi se nas snazil pobavit. Mohl si bybrat aspon nejakou osobnost o ktere vime, ze se aspon narodila. Jinak tam mohl dat treba Mirka Dusina :-)

 38. No, s tou češtinou a němčinou je to trochu složitější, než si pravověrní Češi připouštějí. Napadlo by vás, že třeba slovo výlet je z němčiny? Je to překlad slova Ausflug, podobně třeba „povolání“ – Beruf – v žádném jiném slovanském jazyce nic takového nenajdete, tedy kromě slovenštiny, která to prostě všechno převzala z češtiny. Z němčiny máme i spoustu různých konstrukcí (třeba „Přijde na to…“ – Es kommt darauf an…), slovních spojení, termínů (hoblík, šroubek, mince, cedule, deka…), nadávek (trotl, fotr, hajzl…), i to přitakání „jo“ je rakouská němčina. Prostě bez tisíciletého německého vlivu bychom mluvili zcela jiným jazykem. To se s přebíráním cizích slov z jiných jazyků vůbec nedá srovnat, ani s angličtinou.

 39. to martin:….tak Ty si dobrý trotl českej! Že slovenčina „která to prostě všechno převzala z češtiny“ !? Odkiaľ si si taký istý „Vole“ !Ty si naslovovzatý odborník alebo naprostý debil ! Daj fakty o svojom tvrdení nie „žvásty“ !

 40. No, vtip je v tom, že lingua franca na Slovensku nebyla několik století němčina – jako v Čechách, ale maďarština. Čili moderní slova by byla logicky převzatá či kalkovaná z maďarštiny. Ale většinou nejsou. Tvůrci moderní slovenštiny v 19. století to prostě nechtěli, dali přednost češtině – a tedy zprostředkovaně němčině, kalkům čili překladům z němčiny. Takže slovenská slova jako výlet, mrakodrap nebo spevohra a stovky jiných vznikla pravděpodobně touto cestou. Není na tom nic urážlivého. Čeština neměla slovo, tak si ho přeložila z němčiny. No a slovenština zase z češtiny. Může to národovcům vadit, ale co by měli potom říkat třeba Angličani, když mají půlku slovníku od „nepřátel“ Francouzů?

 41. …prečo je potom slovenčina uznaná ako najťažší jazyk sveta?….že by cez češtinu pochádzala z primitívnej nemčiny?!….sme jeden národ-slovanský ale mali sme mnoho kmeňov a každy si vravel svojím približným nárečím…pramálo sme prevzali z ostatných jazykov,ba možno tvrdiť že ostatní vzali od nás,pretože kto tu bol skôr ?!!

 42. Je pravda, že niektoré slová sú prevzaté z češtiny.
  Ale nezabúdajme na to, že slovenčina a čeština bol kedysi jeden jazyk – spisovná čeština je stará asi 800-900 rokov, slovenčina 100-200, Ľudovít Štúr ju uzákonil podľa východoslovenčiny (ak sa rozprávalo v strednej části SR).

  Slovenčina nie je na 100% najťažším jazykom, je rovnako s češtinou, čeština je o niečo ťažšia na pravopis, slovenčina o niečo ťažšia na výslovnosť a spodobovanie… :)

 43. stredoslovenčiny, nie východo, ospravedlňujem sa… :D

 44. Taky se připojuji k názoru, že to je hezká legenda, roztomiloučký film s Palem Bielikem mi jako klukovi naháněl krev do hlavy, co víc chtít.
  Dneska jsme ovšem hrozně vzdělaní a nedáme se opít rohlíkem. Máme rozum a nepotřebujeme žádné hrdiny. Rozum říká, že co bylo, už není.
  Jen jestli taky dobře rozumíme, z jakého prostředí a z jakých pocitů ta legenda vyšla. Tak mě napdá, co bychom řekli, kdyby dnes někdo holí natloukl a peněženku sebral nějakému prominentnímu politikovi nebo privatizačnímu magnátovi?

 45. Karel 20. 10. 2008 20.18

  Jeden Slovák věci znalý mi poradil, napíšu to už v překladu: “Až přijedeš do Terchovej, zajdi do hospody a zařvi ,Ištván Janošík byl maďarský Žid’.”
  ———————————————————-
  Tomu sa hovori absolutna smrť.