Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Jarní aranžmá

Úvodní stránka » Jarní aranžmá

Patříte k těm, co se nemohou dočkat jara? Chodíte po zahrádce, parku či kdekoli jinde a hledáte jeho první známky? Já teda jo, a tak jsem se rozhodla, že když nemůže být jaro ještě venku, tak si ho zatím vytvořím doma.

Znáte ten pocit, když přijdete do květinářství a máte chuť nakoupit si spoustu krásných květin, ale pak zalovíte v peněžence, zkoumáte cenovky na vázách a nakonec si řeknete, že to stejně hned zvadne, tak proč by se za to měly vyhazovat takové peníze? No rozhodně mě to často odradí. Asi před měsícem jsem začala přemýšlet přece jenom, jak to vymyslet, a nápad se sám objevil. Plán je prostý a zvládne to každý z vás. Přece snad každý zná barborky. A tak jsem asi hodinu pátrala po zahradě a uřízla spoustu větviček, které měly zajímavé pupeny, třeba barvou nebo velikostí. Taková líska s jehnědami taky není k zahození či pěkný tvar dřeva a tak. Prostě všechno, co vám něčím přijde zajímavé a hezké. Zašla jsem si do květinářství a koupila 3 frézie a 3x Ranunculus. No prostě kytky, které při správné péči dlouho vydrží. Samozřejmě se mohou použít jakékoli řezané květy. Jo, a nezapomeňte na sáček s výživou pro řezané rostliny. Měli by ho mít v každé květinové prodejně, nanejvýš stojí okolo 5 Kč. Doma jsem se dala do práce.Všechny větve musejí mít očištěné stonky, které budou ponořené ve vodě. Tak zabráníte nadměrnému zahnívání. A velmi důležité je,abyste na konci stonku provedli dlouhý šikmý řez, kterým bude rostlina přijímat vodu. Pokud ho nebudete provádět pravidelně nejméně 1x za 2 dny, přežijí pouze nejotrlejší jedinci. Toto je práce, na které závisí všechen zdar – čistá čerstvá voda a pravidelně seřezávané stonky.

No a můžete se dát do aranžování. Použijte vlastní kreativitu a větvičky s květy, které se vám nejvíce líbí. Nejprve vložte seřezané a očištěné větve, ty budou tvořit opěrnou konstrukci pro řezané květy, které také seříznuté vložíte jako poslední. Možná si říkáte, co je na tom tak trvanlivého? Skvělé a krásné zároveň je to, že nahé větve postupně začnou rašit, ba i kvést, a tak když odejdou řezané květy z prodejny, nastoupí narašené svěže zelené lístky a kvítka. Najednou vznikne z těchto větví hlavní krásná podívaná a pokud vám něco uschne nebo již odkvete, tak jednoduše můžete jít ven a nařezat si další větvičky, které doma později zase vykvetou, dokud nedorazí jaro a už to nebude potřeba, protože si květů užijete venku.

Co jsem pořádně nezmínila je to, že při výměně vody do ní vždy přisypte trochu té výživy na řezané rostliny. Dodáte jim energii a výrazně prodloužíte jejich trvanlivost.

Jaké rostliny jsem do aranžmá použila? Kdoulovec, tavolník, lísku, břízu, vinnou révu, třešeň, šeřík, svídu, zlatý déšť, sakuru, břečťan. Z řezaných můžete zkusit použít voňavou mimózu nebo Cytisus či cokoliv jiného, co se vám líbí.

text a foto Bára

Komentáře

 1. To je nádherné přivolávání jara a skvělý nápad!

 2. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your webitse on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 3. I bow down humbly in the presence of such greatness.

 4. black vintage choker

  Get the greatest owl bracelet silver currently in stock on the market plus at the best price.

 5. Visit

  Contract the fantastic facebook bot marketing that’s currently available in addition at great prices today!

 6. auto accident lawyer

  Find the most professional omaha attorneys currently available now!

 7. search engine optimization specialist

  Get service from the wonderful local seo specialist company currently now available and at great prices today!