Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Jak Češi počůrali Laponsko

Home » Jak Češi počůrali Laponsko

Do srubů v pustinách finského národního parku se vrátí pořádek

Čeští turisté okupují otevřené sruby po řadu dní

Finská Lesní správa se chystá navrátit pořádek do chat ve druhém největším národním parku země. Národní park Urho Kekkonena se nachází v oblasti Saariselkä v laponské provincii Inari. V tamních turistických chatách byly v posledních letech zaznamenány četné organizační a pořádkové problémy. Viníky jsou povětšinou zahraniční turisté.

Podle Lesní správy zvláště během zimního období se v oblasti pohybující Češi proviňují tím, že ovládají pro všechny otevřené chaty zcela pro sebe na celou řadu nocí. Z toho pak vznikly neshody s s finskými poutníky, které Češi nechtěli vpustit dovnitř s tím, že je už obsazeno.

Sruby byly ovšem vždy dle nepsaných pravidel určeny pro úkryt před nepohodou a pro jedno či maximálně dvě přenocování. Podle stejných pravidel ve srubu přebývající vždy poskytne místo příchozím i za cenu toho, že by musel sám odejít. Češi též zaneřádili chaty, pomočovali venkovní rohy a dováděli pod vlivem alkoholu více, než prastaré zákony divočiny dovolují. Stížnosti na české turisty dostala Lesní správa od výletníků během minulých let spousty.

„Tento problém hodláme vyřešit, a to jednou provždy. Nemůžeme dopustit, aby v jednom z našich největších národních parků docházelo k rušení pořádku a aby lidé zneužívaly otevřených srubů”, říká ředitel parku Sakari Kankaanpää. Čechy dopravují na hranice národního parku autobusy tamní cestovní kanceláře, která turistům údajně slibuje zajištění ubytování ve srubech uprostřed nedotčené přírody. Podle ředitele Kankaanpää se Češi zdráhali uvést jméno cestovní kanceláře, která je na místo dopravila.

Zatím není jasné, zda museli také zaplatit za nocování v těchto otevřených srubech, které jsou určeny pro všechny zdarma. Někteří z českých turistů byli mladí a na severské podmínky velmi špatně vybavení. V současné době Lesní správa připravuje do srubů národního parku nová pravidla, a to i v češtině. Pro příští jaro Lesní správa organizuje hlídky, které budou ve srubech kontrolovat dodržování pravidel.

Helsingin Sanomat 24.9.2007, redakčně zkráceno – přeložil David Vaverka

Komentáře

  1. Přečetl jsem si v novinách, že finskou reakcí na nepořádek na odpočívadlech bude to, že otevřít si toaletu bude možné pouze po odeslání SMS z mobilu, který bude zaregistrovaný v systému otevírání toalet. Pokud to není špatně přeloženo, tak větší pitomost jsem neviděl. Finové si zřejmě myslí, že kdo nebude mít ten registrovaný mobil, tak to vydrží dalších tisíc kilometrů. No, možná že bude míň úklidu na toaletách, ale okolo asi těžko.