Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Flickr

Úvodní stránka » Flickr

Flickr je nejpoužívanější světová služba na ukládání, organizování a vyměňování fotografií. Kdokoli z celého světa, kdo se k tomu rozhodne, může na Flickr posílat jakékoli své snímky s výjimkou pornografických. Najdete tam milióny fotek z dovolené, stejně jako ohromné množství skvělých uměleckých snímků. Služba nic nestojí. Je ovšem jen v angličtině, jako většina služeb na internetu.

Jeden z půvabů Flickru, který stojí za jeho obrovským úspěchem, je ve schopnosti snímky vyhledávat. Při nahrávání (uploadu) snímků se ke každému přidávají tzv. tagy, tedy fakticky hesla vztahující se k obsahu snímků. Když byste tam poslali fotku svého panáčkujícího psa a nazvali ji Alík, nikdo už by ji nikdy nenašel, pokud by nehledal jen Alíky. Když tam ale připíšete pes, foxteriér, veselý či Praha, při vyhledávání už je fotka k nalezení různými způsoby.

Flickr je tedy jakási obrovská celosvětová nástěnka na fotky, které toužíte ukázat světu nebo svým známým. Můžete jim poslat odkaz, můžete snímky organizovat podle témat do skupin, mapy dovolují zaznamenat, kde na světě jste snímek pořídili, z fotek můžete potom vyrábět pohlednice či známky – a můžete být v kontaktu s komunitou lidí, kteří mají stejné nebo podobné fotografické zájmy. Můžete komentovat snímky jejich dětí, dovolené, pijáckých večírků nebo svatby, můžete dát i souhlas s volným využitím vašich snímků pro libovolné účely nebo jen dovolit, aby si je lidé prohlíželi.

Když jsme byli mladí, fotografování byla víceméně výsada, profesionální fotografové byli vybraná skupina a všichni se znali. Dnes může být fotografem každý, kdo dovede stisknout spoušť digitálního foťáku. Fotografie tak vlastně ztratila svou hodnotu – ale zase se ukazuje, že existují statisíce lidí s úžasným fotografickým cítěním. Jejich snímky se – třeba prostřednictvím Flickru – dostanou snadno a zdarma do celého světa. Jen se musíte přebrodit 90 snímky ze sta, které nestojí za nic. Tak je to se vším, obzvlášť na internetu.

Komentáře

  1. Pokud to funguje,je to bezvadný…M