Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Finská pokuta

Home » Finská pokuta

Už to není co to bývalo, ale Finové mají i nadále pověst čestných lidí. Spolehlivost, pravdomluvnost a gentlemanské smlouvy byly vždy základem mezilidských i obchodních vztahů, a proto se není co divit, že na čestnost občanů spoléhala i finská dopravní policie. Pokud vás přistihla při dopravním přestupku, slušně se vás zeptala na výši vašich ročních příjmů, a podle nich vám pokutu vyměřila. Finové ctí zákony a nařízení své země. Je to vidět i na silnicích, kde se auta plouží způsobem pro mnohého energického středoevropana až neúnosným. Nejvyšší povolená rychlost je na dálnici 120 km za hodinu, v zimě ovšem jenom 100, v obcích potom třicet až šedesát.

Ovšem nová doba a globalizace přinesla do Finska nejenom zrychlení životního rytmu, ale také nepoctivost. Přestupků na silnicích přibývá a výpovědím řidičů už také nelze věřit. Proto policie už dva roky nekontroluje jenom dech přistiženého, ale také skutečnou výši jeho příjmů podle údajů daňového úřadu. Daňové údaje jsou ve Finsku veřejné a policisté mají z auta spoj na daňovou databázi.

Vážnost přestupku určuje, kolik vám může policie vyměřit takzvaných denních pokut.. Denní pokuta se vypočítá následovně: odečtěte ze svého čistého měsíčního příjmu 255 eur a výsledek vydělte šedesáti. Výsledná suma je jedna denní pokuta, a těch vám policie může vyměřit maximálně 120. Za každé dítě jakož i za nevýdělečně činnou manželku se odečítají tři eura, ovšem ty se zase přičtou, pokud je váš zdanitelný majetek větší než 85 000 eur. Při majetku větším než 170 000 eur dostanete k denní pokutě navíc 6 eur. Maximální celková výše pokuty není stanovena na rozdíl třeba od Švédska, kde je maximální denní pokuta tisíc tamních korun, čili přibližně pouhých sto eur – zřejmě nemají na víc.

Některé neobyčejně vysoké, až astronomické pokuty vzbudili v poslední době velkou pozornost, ovšem především v zahraničních mediích. Podle Finů je to celkem v pořádku a nic zvláštního se neděje. Kdo má víc, ať také platí víc. Vždyť i daňový systém je progresivní. Vysoké pokuty zajímají veřejnost hlavně když postižený je celebrita, jako v případě hokejisty Teemu Selänneho nebo internetového milionáře Jaakka Rytsöly, který, pravda, udělal s 80.000 eury pěkný rekord.

Naposledy se s novým rekordem dostal na stránky světového tisku ředitel Nokia Mobile Phones Anssi Vanjoki se svým Harley-Davidsonem. Vanjoki si vysloužil za překročení dovolené rychlosti o 25 kilometrů za hodinu čtrnáct denních pokut, což při jeho příjmech představovalo rekordních 116.000 eur. Výše příjmu a hodnota majetku byly ovšem uvažovány podle údajů z daňového roku 1999, protože novější údaje v době výpočtu pokuty ještě nebyly k dispozici. V následujícím roce ovšem byly jeho příjmy desetkrát menší. Vanjoki se odvolal a jeho případ se bude projednávat na soudě v Helsinkách v květnu.

Podle ministra spravedlnosti Johannese Koskinena se pokutový systém dobře osvědčil, zákon není třeba měnit a bohatí slevy nepotřebují. Kromě toho: ještě před třemi lety se pokuta vyměřovala podle příjmu hrubého.

David Vaverka – Helsinky

Komentáře

  1. Antoníček

    u nás by to nefungovalo,protože přestupek by vždy udělala osoba blízká.Takže potrestaní by byli většinou ti méně movití,kteří si nemohou pořídit advokáta