Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Dřevěný strop v obytném domě

Úvodní stránka » Dřevěný strop v obytném domě

Koupil jsem osmdesát let starý dům, ve kterém posledních dvacet let nikdo nebydlel a nebyla tam ani okna a dveře. Když jsem jej opravil a zatopil v něm, postupně začala padat omítka ze stropu. Bylo jasné, že to bude chtít zásadní řešení.

Omítku jsme tedy otloukli a ukázalo se, že pod ní jsou tenká prkna s pletivem, vápnem obarvená dožluta. Rozhodl jsem se pro dřevěný strop místo klasiky, která se musí dokola malovat. Prkna jsme otrhali a bruskou očistili nosné trámy, které byly naštěstí vcelku v dobrém stavu. Prkna jsem dost pracně obrousil taky a nařezal je na délku rozteče trámů. Na ty jsem přitloukl střešní latě a k nim zespoda elektrickým šroubovákem prkna přišrouboval. Toto řešení místo hřebíků jsem zvolil proto, aby případné úpravy rozmístění lamp na stropě neznamenaly v budoucnu poškození stropu. Kabely vedoucí k lampám jsem samozřejmě umístil do trubek z důvodu požární bezpečnosti.

Nastala otázka, jak v původně přízemním venkovském domě udělat obytné podkroví. Původní strop byl jednoduchý, tedy s trámy nesoucími současně strop i podlahu podkroví. To je pro obytný dům nevhodné, každý krok nahoře je dole slyšet. Jedinou možností je strop dvojitý. Podkroví není dost vysoké na to, aby mohl být nějak moc tlustý, takže jsem musel nové trámy, nesoucí podlahu podkroví, vložit mezi ty staré. Prostor mezi nimi vyplňuje tepelná izolace, minerální vlna, a řešení je podstatně lepší než to původní jak zvukově, tak esteticky. Na obrázku není pouze zakreslena polyetylenová fólie, která leží pod tepelnou izolací a zabraňuje padání kousků izolace mezerami mezi spodními prkny a zlepšuje zvukově izolační vlastnosti stropu. Ten působí překvapivě dobře a má díky vápnu zvláštní nažloutlou barvu.

Komentáře

  1. Dobrý den
    Zajímalo by mne jak je řešeno odvětrání strou.

  2. Na podhledu je shora jen parotěsná fólie, v podkroví budou další obytné místnosti, takže jsem žádné odvětrání neřešil.

  3. zdravim,planuji delat podkrovi na chalupe,taky mame dreveny strop,zvrchu pobity palubkama,ted resim,jak umistit rost z lati,abych zabranil prenosu hluku,vy jste ty tramy asi zapustil do zdi.z obrazku to neni poznat

  4. Ano, ale nejsou to latě, nýbrž trámy 10×15 cm. Nevyplácí se šetřit na tloušťce a počtu trámů, protože čím slabší a dál od sebe, tím víc se podlaha houpe. Optimální je vzdálenost 50 cm.
    Normálně se to tak, jak jsem to udělal, nedělá, protože mezera mezi podhledem a novou podlahou by měla být větší. Takhle je přece jen něco dole slyšet. Nemohl jsem ale horní podlahu moc zvedat kvůli nízkému krovu, tak jsem to udělal takhle. Každopádně se podlaha nesmí stropu nikde dotýkat a všechno musí být naplněno izolační vatou.

  5. Action reurqies knowledge, and now I can act!

  6. krásné trámové stropy z masivu !