Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Cvičte mozek, bude se vám k stáru hodit

Home » Cvičte mozek, bude se vám k stáru hodit

Všichni generálové se vždy připravují na minulou válku. Je ale třeba říct a několikrát podtrhnout, že kdo se dnes připravuje na stáří po vzoru svých rodičů, bude v závěru svého života trpět – materiálně, sociálně, zdravotně, psychicky. Proto jediná individuální strategie, která má smysl, je pracovat na sobě, na svém zdraví a na svých možnostech a schopnostech. Pokud 21. století je a bude stoletím starých lidí, jejichž inflace způsobí, že za chvíli bude jeden pracující člověk živit dva důchodce, je prostě nemožné, abychom z toho jeden každý vyšli se zdravou kůží. Probuzením pro spáče mohly být nedávné zprávy o plánovaném snížení důchodů lidí s průměrným příjmem. To je jen začátek. Časem se dočkáme odchodu do penze v sedmdesáti…

Česká společnost je navíc mimořádně ageistická – tedy podceňuje, přehlíží a odstrkuje staré lidi víc, než je zvykem ve většině západních zemí.

Proto stárnout v Čechách znamená být vystaven většímu tlaku, než stárnout třeba na Floridě. Pokud už tedy nemůžeme stárnout na Floridě, měli bychom volit takové strategie, které nám život usnadní.

Kromě základních pilířů údržby naší hlavy (protože o hlavu jde v první řadě – kromě ubývajících profesí, kde je základem fyzická dřina), jimiž je fyzické cvičení, zdravá strava a redukce stresu – máme možnost (spíše bychom rozhodně měli) hlavu cvičit . Úplně podobně, jako cvičíme tělo. Že to naši rodiče a prarodiče nedělali? Jenže to bylo v dobách, kdy stáří znamenalo sedět na zápraží a bafat z dýmky a na to člověk mozek nepotřeboval. Navíc žádné efektivní nástroje k cvičení mozku neexistovaly a všeobecně se předpokládalo, že stárnutím člověk hloupne a ztrácí schopnosti, což vyjadřuje známé úsloví, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Není to pravda. I mozek devadesátiletého člověka je schopen se učit a trénink kognitivních funkcí je možný v každém věku. Dá se předpokládat, že brzo bude nějaká forma kognitivního tréninku pro starší lidi povinná například pro udržení řidičského průkazu.

Proto nepřemlouvejte bábu, raději jí k Vánocům kupte počítač a CD s tréninkem mozku HAPPYneuron Brain Jogging.
Zvládne to v každém věku a s každým vzděláním. A pokud už jste “bába” nebo děda sami, máte nejvyšší čas začít. To ostatně platí pro všechny, kterým už bylo čtyřicet nebo padesát let.

Komentáře

  1. Rozhodně budu platit raději naše důchodce, kteří celý život pracovali, než cikány a mukly.

  2. nemám mozek