Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Cikáni jdou do nebe – a kam my?

Úvodní stránka » Cikáni jdou do nebe – a kam my?

Romové mají dvě zvláštnosti, kterými se od nás liší. Tou jednou je, že nedostanou malárii, protože mají v krvi protilátky, které si přinesli z Indie. U nás jim to není na nic. Tou druhou zvláštností je, že nechápou – alespoň ve své většině – plynutí času. Ačkoli se mnozí léta živili věštěním budoucnosti z ruky, sami nedovedou pochopit, že budoucnost vzniká v přítomnosti, že svůj zítřejší život určují už dnes. Proto také mají občas problém posílat děti do školy. Škola je instituce zaměřená výhradně na budoucnost, ale oni žijí přítomností. To si taky přinesli z Indie a taky je jim to na nic.

Máme ale důvod se jim posmívat? Vždyť v chápání budoucnosti jsme lepší jen o málo. Ostatně jsme taky Indoevropané, že? Ačkoli to vypadá, že tisíce let myslíme jen a jen na budoucnost (nebeský Jeruzalém, Třetí říše, komunismus, jistota desetinásobku….), ve skutečnosti náš zájem obvykle nepřesahuje dnešní večer. Jak jinak si vysvětlit, že ačkoli všichni do jednoho víme, co je a co není našemu zdraví prospěšné, přesto žereme bůček nebo kouříme cigarety bez filtru. Je nám to užitečné zhruba stejně jako polykání žiletek, ale co je to platné, když teď a tady dáme všichni před rozcvičkou a salátem přednost flákotě a cigáru.

A jak se k budoucnosti stavějí politici? Docela jako my, dohlédnou jen na konec svého volebního období. Nějakou vizi, jež by přesahovala vlastní rozhled a dohled, najdete těžko.

Lidovci mají jen cíl „být vždy u toho“, případně zakázat potraty, s mnohem větším důrazem na to prvé, protože vědí, že dnešek s plnou miskou je nejdůležitější součástí věčnosti.

Komunisté – poté, co se sami připravili o minulost, nad níž se chce zvracet, a budoucnost si žádnou vymyslet nedovedou – žijí jen v bludišti přítomnosti, aniž by se v něm vyznali.

ODS jako strana institucionalizovaného klientelismu asi ze všech nejvíc myslí na budoucnost, je to ale hlavně dnešní odpoledne a zítřek. Protože sdružuje spíš „chlapy s gulama“ než chlapy s hlavou, k mocenskému kormidlování jí místo jakékoli vize budoucnosti stačí jen tvrzení, že vize pana profesora je správná.

Sociální demokraté mají ode všeho kousek a od ničeho nic. Za svou minulost se víceméně stydí. Co odešel jejich guru na Vysočinu, nemají o budoucnosti žádnou představu, takže jsou spíš než stranou pokroku stranou lidí, kteří se cítí ohroženi. To není vize, jenom taktika.

No a naši zelení jsou věrohodní hlasatelé budoucnosti jen do té chvíle, než si uvědomíme, že narozdíl od všech svých zelených bratří na světě sedí na koni nosem k jeho zadku. Zelený kapitalista je něco jako komunista v kostele. Kjótský protokol podvazuje míru zisku. Globální vize kapitalismu jsou jen globální černá čísla, ne trvale udržitelný rozvoj v červených číslech. Nebo že bychom do účetnictví kromě černých a červených zavedli ještě čísla zelená?

Tak si z toho vyberte. Cikáni jdou aspoň do nebe. Kam jdeme my?

-mch-

Komentáře

  1. To je asi pravda. Většina z nás plánuje jen v soukromí, takže politici si plánují svůj vlastní život v delším horizontu, ale ten náš jim k tomu slouží jen jako prostředek, nějaké dlouhodobé plány by jim mohly jen uškodit.