Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Cihlové parapety

Úvodní stránka » Cihlové parapety

Moje žena miluje kytky. Její láska k nim nevede žádnou oklikou, takže je zalévá hlava nehlava. Kola na nábytku a okenních parapetech jsou výsledkem a nedá se s tím skoro nic dělat. Tedy s nábytkem ne, s parapety ano. Udělal jsem parapety z půdovek a všichni milovníci stylu retro omdlévají nadšením. Dobře to vypadá, skvrny a patina patří k věci a údržba je mokrým hadrem.

Půdovky jsou čtvercové ploché cihly či tlusté dlaždice, ze kterých se kdysi dělaly podlahy na půdách. Dnes se dají koupit v bazarech se stavebním materiálem, nasbírat na skládkách nebo ukrást ve starých činžácích. Romantici si z nich občas dělají podlahy na chalupě, ale není to moc praktické, protože půdovky jsou většinou moc měkké na trvalý provoz, hodně se špiní a roznesete červenou barvu po domě. Ovšem na parapety se hodí skvěle.

Postup je jednoduchý. Potřebujeme k tomu jen flexu (úhlovou brusku) s kotoučem na kámen, drátěný kartáč, lepidlo na obkládačky a spárovací hmotu podle libosti, nejlépe asi červenou.

Staré půdovky omyjeme vodou, zbavíme zbytků malty a ze strany, která bude navrchu, je obrousíme ocelovým kartáčem nebo drátěným nástavcem na vrtačku či flexu tak, až se nám budou líbit. Pečlivě je rozměříme a flexou ty krajní nařežeme na potřebný rozměr. Samozřejmě venku, hrozně to práší. Je dobré současně obrousit všechny hrany, zaoblit rohy a lehce vyříznout okapovou drážku na spodní straně těch, co budou přečnívat. Jinak nám asi případná přelitá voda poteče po zdi a nadělá na ní šmouhy.

Při lepení na okno počítejte s tím, že půdovky nejsou rovné jako dlaždice, takže vrstva lepidla musí být trochu silnější, kolem jednoho centimetru. Srovnáme je poklepem podle latě nebo vodováhy. Spáry by měly být aspoň půl centimetru široké. Po zatuhnutí dlaždice vyspárujeme lepidlem nebo raději barevnou spárovací hmotou. Nemůžeme ale dodržet návod, protože bychom si půdovky poškodili a přidělali bychom si práci. Problém je v tom, že po zaschnutí se už nepodaří přebytečnou hmotu z porézních půdovek odstranit, takže bychom museli parapet zase pracně brousit. Lepší řešení je po pečlivém vyspárování úzkou spárovačkou nebo páskem plechu tak, aby spára byla nepatrně hlubší než povrch, vzít hodně mokrý hadr a prstem opatrně odstranit hmotu z půdovek. To je všechno. Je sice možné hotový parapet napustit nějakým přípravkem na terakotu pro lepší vzhled a vodoodpudivost, v praxi se mi ale ukázalo, že to není vůbec nutné. Voda, která náhodou na parapet vyteče, se částečně vsákne a pak odpaří a nic se neděje.

Komentáře

  1. Nádherné a nápadité! Děkuji za super tip a ještě návod. Vaše paní se má… :-)

  2. Opravdu moc hezké, gratuluji!

  3. Pecka! Mám na chodbě stěnu ze starých cihel a dále budu realizovat stojen pod velké akvárium a krb také z cihel. Tohle je k tomu dokonalé doladění interiéru. Dík i za návod! :-)

  4. Dobrý den, je to super nápad. Chceme s manželem udělat totéž v rekonstruovaném starém domě, ale nevíme jestli je lepší nejdříve položit půdovky a pak dát nová okna nebo nejdřív okna a pak půdovky kolem. Přece jen jsou hodně tlusté. Děkujeme za odpověď a výborný nápad!

  5. Odpovídám asi pozdě, protože jsem byl na dovolené. Nicméně je asi nutné dělat parapety až po osazení oken, protože potom bude výsledek přesnější a čistší. Okna jsou velké prvky, osazují se podle vodováhy, upevňují se pěnou – a snadno by se mohlo stát, že třeba mezera mezi parapetem a oknem by byla křivá, moc široká, apod.