Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

  • english

Biblioterapie – knížky na předpis

Úvodní stránka » Biblioterapie – knížky na předpis

Milan Kaluš – Santa Fé, Nové Mexiko, USA
Psychoterapisté a psychiatři doporučují pro léčení deprese a neklidu si přečíst knihu. Říká se tomu bibliotherapie, která se ve Velké Britanii používá k léčení lehčích případů. Nyní se začíná používat i v USA. Pacient dostane recept na určitou knihu, zajde si ji vypůjčit do knihovny, kde ji dostane bez průkazu, a může si ji ponechat čtyřikrát tak dlouho než ostatní knihy.

Je několik knih, které jsou doporučeny pro bibliotherapii. Mezi nimi je jedna zvláště úspěšná, „Feeling Good: The New Mood Therapy“, kterou napsal psychiatr ze Stanford University Dr. David Burns. Tato kniha byla předměrem klinické studie, z níž vyplynulo, že se u velkého počtu pacientů příznaky deprese zlepšily.

Také si myslím, že dobrá kniha dokáže zlepšit náladu. Stejně tak plná koncentrace na určitou práci nebo úkol.

Komentáře

  1. Je to nádherná myšlenka, že literatura může člověka vyléčit. Kafka, Camus nebo Dostojevský jsou v tom případě legalizované prostředky eutanasie. Měl by vzniknout nějaký úřad, který by na zadní stranu každé knihy vytiskl informaci, co její čtení udělá s naším zdravím. Jako jsou pračky a ledničky energetické třídy A, B nebo C, případně ministerstvo zdravotnictví varuje na cigaretách kuřáky, že dostanou rakovinu, na knížkách by mohlo být vyznačeno, řekněme ve škále +5 až -5, co to s námi vyvede. Karafiátovi Broučci +5, telefonní seznam 0, sebrané sloupky Karla Steigerwalda -3, Mein Kampf -5. Jen je věčná škoda, že v oblasti literatury je to se standardy mnohem horší než s iridiovým metrem. Jsou lidé, které fašistické žvásty rozjaří a krásná literatura rozpláče. Jaká česká kniha by byla na předpis? Obávám se, že Viewegh nebo Pawlowská. Ale vážně. Která česká kniha má uzdravující účinky na vaši duši?

  2. Doporučuji od Jana Křesadla „Fuga trium“. Velká sranda, ale i velké emoce.

  3. Jan Procházka: Přestřelka, trochu starší, ale zabírá spolehlivě už mnoho let.

  4. … B. Hrabal :Morytáty a legendy

  5. Mezi léčivé bych doporučila Saturnina od Zdeňka Jirotky

  6. Ja doporučujem Bibliu-Nový zákon, to je najkrajšia kniha a hovorí najviac o zmysle ľudského života i o nádeji, ktorú ti nič iné nemôže dať :)

  7. Doporučuji: http://www.bibliohelp.cz/