Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Alzheimer: zachrání nás alkohol?

Úvodní stránka » Alzheimer: zachrání nás alkohol?

O skvělých zdravotních účincích alkoholu se v posledních létech píše pořád. Nejspíš proto, že se předtím psalo hlavně o jeho zhoubných účincích. Katedra geriatrie na univerzitě v Bari v Itálii nyní zveřejnila studii, která dokládá, že mírné pití alkoholu může podstatně zpomalit rozvoj demence.

Na vzorku 1445 lidí ve věku od 65 do 84 let, u nichž byla diagnostikována drobná kognitivní nedostatečnost (stádium, kdy si pacient ještě neuvědomuje, že má počínající problém s pamětí či poznáváním), sledovali vědci po dobu 3,5 roku rozvoj demence v souvislosti s pitím alkoholu. Ukázalo se, že konzumace jedné sklenice vína denně může zpomalit degradaci vašeho mozku až o 85%.

Proč to tak je, nikdo přesně neví. Pravděpodobně to odpovídá jiným studiím podporujícím názor, že mírné pití alkoholu snižuje riziko infarktu a některých jiných onemocnění, protože zlepšuje průchodnost cév. Každopádně jiné výzkumy jednoznačně dokazují negativní vliv alkoholismu na činnost mozku, takže je nezbytné zůstat u jedné sklenice alkoholu za den.

Související články:
Alzheimer: kávou proti demenci

Komentáře

  1. …alkohol v malých dávkách neškodí v akomkoľvek množstve…

  2. Ďakujem za povzbudzujúce slová na margo alkoholu.

    Ešte poprosím doplniť autora o veľkosť sklenice a druh alkoholu.

    Ďakujem vopred