Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

Alzheimer: jezte jako ve Středomoří

Úvodní stránka » Alzheimer: jezte jako ve Středomoří

Jeden český novinář nedávno řekl, že smrt s Alzheimerovou chorobou je příšerná, protože neumíráte ani jako zvíře, umíráte jako zelenina. Ukazuje se, že možná právě konzumací zeleniny se dá takový konec odvrátit. Středomořská kuchyně bohatá na zeleninu je patrně nejzdravější v Evropě. Nejen že snižuje obezitu a brání člověka před nemocemi srdce, před rakovinou a před cukrovkou, ale podle výzkumů také podstatně snižuje nebezpečí degenerativního onemocnění mozku zvaného Alzheimerova choroba. Kuchyně středomořských národů, například Italů a Řeků, obsahuje velké množství zeleniny a ovoce, ořechů, semen, cereálií. Užívá olivový olej, který je podstatně zdravější než slunečnicový. Ryby, drůbež a mléčné výrobky jsou konzumovány jen v mírném množství, červené maso skoro chybí, vejce maximálně čtyři týdně – a samozřejmě sklenice vína k jídlu.

Loňská studie publikovaná v Archives of Neurology v USA potvrzuje, že kromě toho, že středomořská kuchyně je všeobecně zdravá, snižuje také nebezpečí Alzheimerovy choroby. Na Kolumbijské univerzitě zkoumali 2000 lidí v průměrném věku 76 let a zjistili, že právě strava v italském nebo řeckém stylu snižuje pravděpodobnost rozvoje demence o 40 až 68%. Vědci se domnívají, že to není ani tak proto, že tato strava má pozitivní vliv na krevní oběh, jako spíše díky množství antioxidantů.

Související články:
Alzheimer: kávou proti demenci
Alzheimer: zachrání nás alkohol?

Komentáře

  1. Dobrý den, je mě 44 roků, dost zapomínám a pletou se mě dny jako např.: nevím zda to bylo včera nebo před 3 dny….Chtěla bych zjistit zda se nejedná o začínající Alzheimer.chorobu, prosím poraďte na jaké lékařské pracoviště se mám obrát a jakou metodou se tato choroba zjišťuje. Předem velice děkuji.

  2. Dotaz jsem předal lékaři, jeho odpověď zní: „Paní Marii bych doporučil navštívit svého ošetřujícího lékaře, protože zná rodinu (je zde rizikový faktor dědičnosti a častěji bývají postiženy ženy nad 60 let než muži). On by jí pak musel stejně napsat doporučení na příslušné klinické pracoviště, kde provádějí testy běžné denní aktivity a paměťové testy. Patologický protein beta-amyloid (bílkovina), který se u postižených tvoří a ukládá, testují pouze klinická pracoviště v Praze, Č.Budějovicích, Plzni, H.Králové a v Brně.“ MUDr. O. Koberec

  3. Pokiaľ môžem poradiť k tej strave odporúčam z vlastnej veľmi dobrej skúsenosti:
    pokiaľ vám to financie dovolia ,kúpte si kvalitný odšťavovač a pite každý deň nalačno zeleninové a ovocné šťavy.Robíme to s manželom pravidelne už vyše roka a cítime sa obaja skvelo.
    Nevrážame peniaze do žiadných liekov ,ale do ovocia a zeleniny. Máme tak v tele dostatok vitamínov,minerálov,stopových prvkov,aminokyselín v tej telu najprirodzenejšej forme. Vrele odporúčame každému!!!!!!!!!!!!