Krmiči holubů, nebo šedí panteři?

Naše videa

Za císaře pána

Ako sa varia halušky

Co vidím z okna ložnice

Dolina


Chvilka poezie

100 let a 100 kilo – tlustí a spokojení

Úvodní stránka » 100 let a 100 kilo – tlustí a spokojení

Vážení, přečetla jsem si Vaše texty (o škodlivosti nadváhy, pozn. red.) a docela od srdce jsem se zasmála. Mám totiž v rodině otce, jeho matku (mojí babičku) a její matku (mojí prababičku), tedy 1 genetickou linii, kde všichni tři milovali jídlo, přejídali se, vážili přes 100 kg. Byli milovníci jak života ( spousta koníčků a velkého životního entuziazmu, motivace k životu), tak dobrého velmi rozmanitého jídla.

Byli gurmáni srdcem i duší a všichni milovali tlusté maso (zejména kachny, vypečené husy, mastná vepřová kolena, bůčky – ale na druhou stranu hodně jedli i divočinu, srnčí, jehněčí, kance, ale i králíky a zajíce, skopové. Zkrátka měli stravu velmi pestrou a především masitou). Pili jen vodu a pivo, občas si do vody vymačkali citron pro lepší trávení a dostatek vitamínů a nikdy si večer neopomněli dát štamprli becherovky nebo 2 deci červeného vína na povzbuzení srdce a krevního oběhu. Hodně také pili šípkový a lipový čaj. Nikdo z nich nikdy nesportoval. Zato ráno nikdy nevstávali na budík, probouzeli se podle svého biorytmu. Nežili nikdy ve stresu, naopak byli to lidé optimističtí, pracovití a zvídaví, velmi sečtělí a nadprůměrně inteligentní. Za celý svůj život se prakticky neobjevili u lékaře, netrpěli ani na běžná onemocnění jako jsou chřipky nebo virozy. Přičítám to tomu, že měli velmi pestrou stravu bohatou na vitamíny a dostatek obranných látek i z toho, že nijak zvlášť se nesprchovali a nemáchali dvakrát denně ve vodě, jak to všichni činíme dnes. Babi tvrdila, že mýdlo ničí ochranné mikroklima na pokožce, které nás od přírody chrání proti všem virovým nemocem, a tak sprchovat se jen krátce a co nejmíň a s pousmáním dodala: „Koukněte na Cikány, jsou snad někdy nemocní?“ Pravda to beze sporu je. Prababi zemřela v plné síle a zdravá na úraz ve svých 97 letech, kdy ji srazil kluk na kole a zlomil jí nohu, dostala embolii a než přijel lékař, byla mrtvá. Babi se dožila stovky v plné síle (fyzické i psychické) a otec naprosto zdráv žije a bude mu brzy 85 let. Ani jedna z babiččiných kamarádek, které se dožily nad 90, nebyla štíhlá. Všichni tlustí a spokojení v mé rodině prožili plnohodnotný a dlouhý život v duševní pohodě a vnitřní radosti s minimem pohybu a se spoustou delikates a nezdravého tlustého masa. Dobře si ještě vzpomínám, jak jsem své babičce nosila každý pátek 12 dortů z nedaleké cukrárny s trapným drmolením o stařecké cukrovce a přitom jsem vdechovala vypečenou kachnu a koukala, jak babi stéká mastná šťáva po bradě, když si dává do nosu. Každý pátek zavonělo něco jiného vypečeného, protože ze všeho nejvíc milovala právě to maso.

Ačkoli některých babiččiných rad nedbám (třeba se denně sprchuju, ale nepoužívám mýdla ani deodoranty), ráda jím, samozřejmě také zejména maso, vůbec nesportuji (mám absolutní IQ a spousta práce a koníčků, takže se nezastavím i tak), lékaře jsem za svůj život navštívila jednou jako dítě s angínou a když jsem rodila děti a pak desítky let ne.

Na Váš server jsem se dostala náhodou a poprvé a jen bych tímto předložením faktů ráda odradila tlouštíky od zbytečného pesimismu. Jsou desítky faktorů, které ovlivňují délku života, nejen to, kolik momentálně vážíte. Z praxe je vidět, že vůbec není klíčovým faktorem pro dlouhověkost štíhlá postava a sport. Ale netvrdím, že tomu, kdo nemá dlouhověkost v genech, nemůže přispět štíhlost a sport k delší době výkonnosti, pohyblivosti a čilosti, samozřejmě může. Zrovna tak ale mohou být stokiloví tlouštíci století, pokud mají dobrou genetickou výbavu.

Ivana Filipová – www.ivanafilipova.ic.cz

Komentáře

 1. Dekuju, Ivanko, za krasny clanek. Jeho optimismem pocukrovany obsah mi dodal nejmin jedno desetileti navic! Tloustik jenda

 2. Milá dámo, gratuluji k vašemu tlustému štěstí…jen pár postřehů, že jste po mase vyžraná, je vaše věc, to vám neberu, ale nechlubila bych se tím, že jste desítky let neviděla doktora. Kam se poděla prevence? Další věc, kterou bych na vašem místě neprezentovala jako plus je to, že nepoužíváte mýdlo ani deodoranty. To by bylo omluvitelné možná u babičky, která trávila celý den u plotny nebo ve chlévě mezi prasaty, ale v dnešní době? To pardon, ale je málo odpornějších věcí, než parném létě potkat v MHD nebo obchodě upoceného smrdutého člověka. Tím se dostávám k poslední věci – dost pochybuji o vašem „absolutním IQ“ já osobně mám sice IQ jen lehce nadprůměrné (podle oficiáních testů Menzy pouhých 121), ale považuji za jistý druh přirozené inteligence pečovat o svou tělesnou schránku, stejně jako neotravovat okolí pachem tučného potu. Čekám odpověď.

 3. Souhlasím, nádherná slova. Myslím, že honba za extrémní štíhlostí a týrání těla hubnutím, je právě jeden z nejškodlivějších faktorů. Kdo si stresuje tělo i duši, nebude mít dost sil na dlouhý a krásný život.

 4. Vážená Katko,
  mezi znaky byť lehce nadprůměrného IQ podle mne bezesporu patří nenapadat hrubými slovy člověka s jiným názorem. A nejen to. Také pochopit, že ten druhý svým proslovem, článkem chtěl něco říci. Nejsou podstatné jednotlivosti, ale pochopení základní myšlenky, kterou chtěl sdělit. A jak se zdá, ulpěla jste na nepatrných podrobnostech a celek jako takový Vám zcela unikl. Dejte tedy pořádnou porci ovoce a zeleniny, snad se Vám rozsvítí. A pokud ne, buďte alespoň slušná. Někdy lepší zpocený, ale milý člověk, než navoněný hulvát. Krom toho, zpocený milý člověk se snadno osprchuje, ale hulvát ze sebe takové vlastnosti dostane jen stěží.

 5. Vážená Katko,
  předem, mám to štěstí, že nejsem po mase vyžraná ani tučná, váhu mám normální. Narozdíl od svých předků totiž v dnešní době nemám čas ztrávit tolik času dlouhodobým vařením a pečením, takže i když to bylo zakódováno v genech neztloustla jsem. Ale i tak se mi nelíbí napadání „tlouštíků“. Není dobré, že toto je v současnosti obecný trend. Podívejte se třeba na takové rokoko a baroko nebo na Věstonickou Venuši. Tenkrát byly vyznávány zcela jiné ideály krásy.Rovněž neznamená, když někdo nepoužívá mýdlo a deodoranty, že nutně musí být cítit. Za to prokazatelně právě z antiperspirantů ( nejlépe aplikovaných na vyholené podpaží) často vzniká rakovina potních žláz u žen v podpaží a prsou. Mnoho z jejich řad se již přestalo úplně vyrábět a dokonce byly vzneseny požadavky, aby na těch, co ještě v prodeji jsou byl nápis jako na cigaretách ( de facto používání na vlastní nebezpečí). Návrat k přirozenosti a přírodě by ženám rozhodně neškodil a krátké denní sprchování bez použití chemie je naprosto dostačující. Navonět se krásně můžete i kyticí uschlé mateřídoušky nebo levandule umístěné
  mezi oblečením nebo pod polštářem. To byste koukala jak se krásně spí!!! A jak čistě a přírodně můžete vonět!!!
  Článek je pouho pouhou reakcí na chování nesnášenlivých lidí vůči lidem silným a pouhým sdělením faktů, že i tlustí lidé mohou dožít vysokého věku. A obecně je známo, že silnější lidé jsou optimističtější, spontánnější a celkově pohodovější. Dle statistik také většinou zastávají vyšší funkce. Je to logické. Lidé s vyšším IQ mají častěji sedavé zaměstnání a tloustnou od stolu. Hodně se pracovně stýkám s řediteli, náměstky, marketingovými poradci a dalšími lidmi na vyšších postech. Obvykle bývají silnější, bodří a srší energií. A váha je vždy jen o pocitu. Umět mít rád sebe takový jaký jsem a umět být jistý a sebevědomý, pak jsou to lidé na svých místech. A na jejich váze málo záleží. Nic nemusí být černé nebo bílé. Zrovna tak jsou lidé štíhlí a lidé tlustí a tvrdit jim, že se nemohou dožít vysokého věku není pravdivé. Honbou za štíhlým a vysportovaným tělem pak můžete ztratit spoustu energie, kterou můžete věnovat mnohem důležitějším a krásnějším věcem, které naplní Vaší duši. Dokonalost těla totiž není zdaleka všechno. Ale na to má každý pochopitelně názor úplně jiný. Jsou lidé, kteří preferují jen toto a dokážou tím žít celý život. Otázka je oč přišli.
  A nad slunce jasnější je, že ve všem by měla být určitá harmonie. Pečovat stejně tak o svoje tělo jako o svoji duši.

 6. Pro Katku: Nejsem si jistá jestli pravidelné návštěvy u lékaře jsou to nejlepší. Mám zkušenost, že „prevence „většinou končí na nějakém specializovaném pracovišti. A co se týče toho tučného potu …byla byste při své inteligenci tak laskava a nám hloupým vysvětlila proč tlustí lidé , podle Vás , smrdí víc než hubení ? Předesílám…používám deodoranty, mýdla a pravidelně se myji.

 7. Osobně jsem hyperhygienický typ a myji se pořád jak mýval. Ale nedávno jsem byl v jednom výzkumném ústavu, kde mi mimo jiné řekli, že máme každý na sobě a zejména v sobě zhruba 1,5 kg baktérií a různých jiných potvor, bez kterých fakticky nemůžeme existovat a zásadně ovlivňují náš život a zdraví. Kdybychom nenechali kojence lézt po podlaze a olizovat všechno možné, jejich život bychom tím ohrozili, protože by nezískali jak baktérie, které potřebují, tak zejména protilátky. Pamatuji se na diskusi s jedním lékařem, který mi také tvrdil, že vůbec není jisté, zda čištění zubů lidem prospívá, protože je to velmi nepřirozená činnost. Takže pravda bude asi taková, že osobní hygiena je mnohem víc záležitost estetická a civilizační (v některých rozvojových zemích je normální smrdět jako pes), než skutečně zdraví prospěšná.

 8. Lidé neblbněte s hubnutím, vždyť já hubeňour měřím 182cm a vážím 68 kg.Měl jsem celý život kolem 82 Kg.Nezhubnul jsem ,že bych chtěl ale vytrhali mě všechny zuby a při jídle jim jen tolik abych mohl žít,protože mě bolí ďásna.Dříve nebyl problém abych pooral pole.Dnes jsem se silami vkoncích,musím odpočíval,vše semnou cloumá.Jím vše na co příjdu.Mám rád škvarky,bůček,ryby a vše co dá zahrádka i luštěnyny.Všechny pokrmy dělám na sádle mimo ryb.Jen,a to je důležité.Jím jen když ještě nepociťuji hlad – celý den, kdy mě napadne ale jen malé sousto a pomalu.Nevydržím delší dobu sedět i ležet v posteli – vše mě bolí.Někdy i u PC se musím postavit.Na televizi se nedívám – jsou to stresy a sezení,chce to pohyb v přírodě.Fit centra jsou náhražkou která nepomáhá.Mám i neřesti.Kouřím a večer vypiji 6-8 piv abych přibral – nejde to.Milé dámy pokud sledujete tuto stránku,mohu doporučit a jistě to zabere.
  1.Jezte když ještě nemáte hlad.
  2. Na talíř si vezměte jen malou porci a jezte pomalu .
  3.Jídlo si nesolte.sníte jen to co tělo potřebuje
  4.Nalijte se pivem jako já.Pak nebudete mět hlad.Žaludek bude plný.
  5.Nemavádím vás ke kouření,to nepomůže při nedržení předešlých zásad.
  6Nejezte sladkosti.Já užívám med abych měl zdraví a dostal chuť k jídlu.

  Milé dámy.Všechny posilovny a diety jsou nanic.Je to jen náhražka normálního života.Pokuste se splnit to jsem napsal a prosím odpovězte na moji adresu (jan.horak2@tiscali.cz),zda to zabralo. Děkuji

 9. Dobrý den, paní Katko.
  Jen bych ráda podotkla, že než o někom prohlásíte:“po mase vyžraná“ tak byste měla vědět, jak vypadá. Paní Ivanu znám, protože je to moje maminka a naopak je štíhlá a krásná. A taky se mi nelíbí, že narážíte na to, že pot smrdí. Ano, někdy sice smrdí, ale je to přirozené. Každý z nás se potí a také se tím vylučují škodlivé látky. Pot se dá mnoha způsoby zamaskovat.
  1) voňavé bylinky mezi oblečení
  2) voňavka
  nemusí se používat zrovna deodorant (které stejně nefungují:-), vím své. Závodně jsem tancovala a tak jsem je ze začátku používala, ale nefungovalo to.) Tak vás taky prosím, abyste nenapadala lidi, co nejsou hubení. Jestli máte IQ 121, tak víte, že nemáte zrovna to nejhorší IQ, ale tak byste se podle toho měla chovat. Jsem na osmiletém gymnáziu v primě a máme tam jednoho „tlouštíka“ a je to fakt milej kluk. Je s ním sranda a také je velmi chytrý.

 10. I já se musím přidat k reakcím na tento článek, hlavně na reakci paní Katky a to jen proto, že Ivu znám osobně a proto chci potvrdit, že opravdu není tlustá a opravdu nesmrdí :-)) Nikdy bych se neodvážila napadnout člověka, o kterém nevím nic, natož pak jak vypadá a který jen chtěl přispět svým názorem k článku o někdy až nesmyslném hubnutí. Kam oko dohlédne, útočí na nás dieta a nevím, jestli to není snad až trestné. Vždyť co už honba za štíhlostí napáchala škod, hlavně v holčičích hlavách. Ano, i protiklad je nebezpečný, myslím tím opravdu přejídání jako takové, ale znám hodně lidí s mírnou nadváhou, kteří jsou přesně takoví jak Iva popsala, pohodoví a umí si život krásně užít, třeba tím, že se normálně nají. Protože se obě pohybujeme ve společnosti velice tvořivých a talentovaných lidí, můžu jen dodat, že vysloveného hubeňoura mezi nimi nenajdete, ti človíčkové jsou úžasní svými schopnostmi a dovednostmi a za to jsou oceňovani, jak vypadají, je vedlejší. Patřím mezi ně, nějaké to kilo navíc mám taky, ale jsem spokojená jak se svým tělem, tak se svým životem, protože ho naplňují jiné věci než je honba za štíhlou postavou. Takže pokud nemáte z nějakých důvodů zdravotní potíže z nadváhy, neblbněte a zůstaňte takoví, jací jste. Hubenost není záruka, že vás budou mít lidi více rádi.

 11. Milá paní Ivo, díky za krásný článek. Celý život bojuji s nadváhou, ale nejsem přímo „vyžraná“, jak píše má jmenovkyně Katka. Přes svých pár kilo navíc jsem šťastně vdaná, mám tři zdravé a úspěšné děti a práci, kterou mám ráda. Snažím se radovat z maličkostí a netrápit se lidskou hloupostí. Rozhodně nejsem cítit, mám ráda vodu a její účinky. Zajímalo by mě, proč je Katka tak netaktní a co ji trápí.

 12. Vážená slečno Katko,
  usoudila jsem,že budete zřejmě ještě svobodná,vzhledem k Vaší nadprůměrné sebestřednosti.Musím se přiznat ,že i já disponuji IQ 121 jako Vy,ale nemám ten pocit,že mi náleží právo hodnotit kohokoliv podle toho co jí nebo zda používá mýdlo.Patřím bohužel mezi ty vyvolené,kteří obdrželi v genetické výbavě atopický exém a znovu bohužel jsem tím „obdarovala“ i své dvě děti.Nezbývá mi nic jiného než s nimi navštěvovat kožního lékaře,kde jsem se dozvěděla,že nejhorší ze všeho je mýdlo – jakékoliv,deodoranty,antiperspiranty,přípravky,které pečují o tělo, s vyjímkou těch co se vyrábějí pro medicínské účely a i ty je nutno zkoušet jestli neublíží.NA MYTÍ MI DOPORUČILI ČISTOU VODU!!!Takže drahá,až zase půjdete na preventivní prohlídku ke svému kožnímu lékaři,pohovořte s ním na téma vhodnosti používání kosmetických a hygienických prostředků k udržení Vašeho zdraví a hlavně civilizovanosti.Po přečtení Vašeho komentáře jsem dospěla k názoru ,že je dobře ,že jste nežila v době inkvizice.S Vaší arogancí a nadřazeností by zřejmě skončila na hranici polovina světa,možná i víc.Je zcela zřejmé, že se máte hodně ráda,ale mají Vás rádi také ostatní? Nebo Vám stačí společnost Vaší lehce nadprůměrné IQ,která Vás evidentně miluje, ale ke slušnému chování Vám zřejmě nepomůže.

 13. Vážená paní Ivanko,
  hezky napsané a určitě hodné diskuze. Dovolte mi pozastavit se nad tvrzením „Byli milovníci jak života…“. Z pokračování je bohužel zřejmé, že milovali (stejně jako drtivá většina populace) pouze svůj život, nikoliv však život zvířat. Prostě nad tím nepřemýšleli nebo k tomu byli lhostejní. Takže spokojenost a blahobyt na úkor ostatních živých bytostí.

 14. Děkuji za reakce…na začátek se chci omluvit paní Ivě, pokud se jí forma mého příspěvku dotkla…
  Nenutila jsem nikoho, aby mé skromné postřehy vztahoval na sebe.
  Nedělejte ze mě hloupou potvoru posedlou velikostí XXS na základě jednoho příspěvku, snižujete se na mou úroveň :o)
  Diskutujícím bych doporučila statistiky zdravotnických organizací týkající se české populace – stále ještě mnohem více lidí v ČR umírá na následky špatného životního stylu (tedy všeobecně málo pohybu, špatné jídlo a těmi následky jsou onemocnění sdrce a cév, částečně i rakovina – i když zde samozřejmě hraje roli omílaná dědičnost) než na následky vyhladovění. I když uznávám, je to zajisté mediálně zajímavěší („fuj, podívejte, chudák holka…k tomu jí určuitě donutil nátlak společnosti zlých hubeňourů“).
  Netvrdím, že lidé s nadváhou (budu-li tedy volit citlivější slova) nemohou žít spokojený život. Mohou. Ale musí se smířit sami se sebou, se svým fyzičnem a to umí jen málokdo. Většinou jsou frustrovaní a naštvaní na okolí, protože je vnímá jako „tlouštíky“, protože na sebe neseženou oblečení atp.
  Naše společnost se za poslední dvě generace změnila (a klidně si lžete, že to není pravda). Většina z nás pracuje u stolu, fyzická práce se vytrácí a proto je třeba ji nahradit „nepřirozeným způsobem“ a tím nejnepřirozenějším je pohyb. Můžete se schovávat za dědičnost, ale je to jen a jen lenost. Paní Iva, jak sami píšete, je toho důkazem.
  Na závěr otázka (ať je zase proč na mě plivat): napadlo Vá někdy (tak jak o tom mluví zejména východní folozofie), že Vaše tělo je chrám Vaší duše? Že nelze z něj dělat skládku? Že Vám nabytek tělesného tuku ničí cévy?
  Tak a teď do mě :oD

 15. Ivanka super clanok,svetova kampan superstihlost=stastie,je volovina,a cim viac ludi na to pride tym lepsie. Sama som bojovala prakticky od dectva s obezitou a vysledkom bolo len jojo-efekt a ani po schudnuti 40kg som sa necitila zdravsia a stastnejsia.Okolo 35/mozno trochu neskoro ale predsa/ mi to doslo ,ze zivot je o inom.Dnes mam 47 sice nejake kila navyse podla tabuliek,no zijem uzasnym pestrym zivotom, plnym sportu,dobrych priatelov a rodiny.Je pre mna normalne hocikedy citit navaly endorfinov a zaplavy lasky a stastia, ktore mimochodom ako maserka terapeutka spolu s pozitivnou energiou podavam dalej vsetkym co to potrebuju a su ochotny prijat.Este raz vela stastia Ivanka,a uz sa tesim na zajtra caka ma trojkonbinacia,les plavaren sauna-mnam.Bea

 16. Milá Ivana,
  nedajte si vziať svoj optimizmus, je správny. Jedovaté reakcie niektorých ľudí sú nemiestne. Odjakživa platí: koľko ľudí, toľko chutí a doplňme toľko právd. Je nesporné, že prejedanie sa škodí, rovnako aj silné fajčenie, napriek tomu však žijú jedinci, ktorí to vyvracajú. Ja som toho názoru, že v dnešnej dobe je dôležitejšie sa zaoberať ďalšími faktormi, ktoré sa podceňujú: chemizácia a génová manipulácia stravy, ignorovanie možných dôsledkov vzájomného kombinovanie cudzorodých látok v strave a nezdravý tlak na človeka ako časový tak aj tzv. peers group pressure (to je práve ten nátlak verejnosti za ktorým sa skrýva maskovaný tlak určitých záujmových skupín – kozmetické, lekárenské koncerny a pod).Tie všetky dnes masírujú ľudí a určujú im, čo majú robiť a jesť, ako sa majú správať pod zásterkou „výskumov“, „zdravého štýlu života“, „ochrany zvierat“ a pod. Úzkostlivosť s ktorou sa niektorí ľudia snažia spĺňať tieto „rady“ by bola smeiešna, ak by nebola nebezpečná: pridáva o jeden stresový faktor navyše. Takže, všetko v malej miere,striedmo ak Vám to chutí, prospieva a robí radosť. Predovšetkým je treba počúvať, čo Vám hovorí vlastné telo. Prajem príjemný deň.

 17. Podle mého jde o jedinou věc. Nenechat se ovládnout kultem, iracionálním a hlavně mediálním uctíváním jediné správné cesty životem. Kult štíhlosti, kult mládí, ale také třeba kult první manželky, to jsou jevy, které nám ničí život. Je jistě skvělé být celý život štíhlý, ale podaří se to málokomu. Je jistě skvělé být celý život mladý – a nepodaří se to vůbec nikomu. Mladí zůstali jen Mácha a Jesenin, protože nestačili zestárnout. A je jistě skvělé se ve dvaceti oženit a prožít šťastný život s jedinou ženou – a taky se to podaří málokomu, skoro nikomu. Takže bychom se neměli trápit, ničit si těžce vydobytou rovnováhu a sebedůvěru tím, že se budeme neustále poměřovat s mediálními vzory. Nemá to smysl. Osobně si myslím, že třeba s tlustými ženami je mnohem víc radosti. Jenom je na to prostě míň času, to je všechno.

 18. Jo,jo,lidi – vo čem ten život vlastně je.Všem do času – hubeným,tlustým,bohatým,chudým,vegošům,masomylům,hloupým,chytrým,nemocným,zdravým,atd. Ještě malý dodatek – tím,že se někdo chlubí,jaký má IQ,tak to ještě neznamená,že snědl světovou moudrost.

 19. Nejvíc se mi líbí příspěvek pana Lolka, který říká vše.
  Jen dodám, nechlubím se se svým IQ a nemyslím si, že jsem snědla světovou moudrost. Tato poznámka byla přidána k textu právě proto, že panuje obecný názor o lidech, kteří nesportují, nenavštěvují preventivně lékaře, o kult pěstování osobnosti se starají především po duševní stránce a své tělo dokážou brát takové jaké je, že jsou to lidé omezení, lidově řečeno s IQ tykve. Chtěla jsem tím jen říct, že kult pěstování těla je věcí priorit a že i inteligentní lidé mohou mít priority v životě poskládané úplně jinak než nám vnucují média. Zdaleka ne každý inteligentní člověk žije pro dokonalost fyzična. Mnoho z nich dává přednost lásce, duševnímu souznění, vědění a vstřebávání nových informací, poznávaní nových míst a cestování a vypadat mu stačí upraveně a přijatelně. Nepromarní svůj čas tady něčím tak pomíjivým jako je stárnoucí lidské tělo a jeho udržením za každou cenu stále mladým a dokonalým. Asi je důležitější zvolna přicházející stáří a s ním ztrátu dokonalosti fyzických proporcí umět přijmout jako přirozený proces a i s nedokonalým tělem dokázat být dál happy. Jak píše paní Bea a paní Jana. A jak trefně napsal pan Lolek – všem bez rozdílu do času.
  A ten čas je třeba využít tak, aby se člověk cítil šťastný a spokojený. Někoho obšťastní 2 hodiny v posilovně, jiný tuto činnost pokládá za absurdní ztrátu času. Někdo drží přísné diety, je trvale hladový, podrážděný a má dobrý pocit, že dělá něco skvělého pro sebe, jiný se rád dobře nají, přidá i zákusek a cítí se blaženě. Proč ne, každý má ty své priority a žebříček hodnot a pokud se cítí šťastný s tím co činí a jak žije, je to to nejdůležitější a všechno je OK. Hlavně se kvůli ničemu nestresovat, protože právě stres je horší než nadváha. A desítky dalších faktorů ovlivňují délku života. Zkuste si tady udělat test, jak dlouho máte šanci žít a mrkněte podrobně na sféry dotazů.

 20. No Ivanko, to jsi tomu vytřela zraky :-). „Konečně to někdo řekl skoro všechno“. Katky bývají přísnější, to je moc dobře. Protože se alespoň něco děje. A ty to umíš pěkně provokovat. Hih. Tak jen pěkně třibte názory a Ivi pa. M.

 21. Dobrý den Katko, nemohu nechat Váš příspěvek bez komentáře. Velice dobře znám Ivanku, včetně celé její rodiny. Ivanka a její manžel jsou vzdělaní a inteligentní lidé. Já sama Ivanku obdivuji, kde bere na všechny aktivity čas aniž by zanedbávala rodinu. Sama je velmi kultivovaná mladá žena. Její články jsou vžda balzámem pro duši. Teď k cestovatelským článkům přidala i článek o životním stylu. Moc ji v tomto směru držím palce.

 22. Tak si myslím, že pod jménem Katka se skrývá Mgr. Věra Hádková, ředitelka gymnázia ze seriálu Ulice

 23. Tak to čtu a jímá mě smutek. Včem že se to lišíme od pračlověka který si svou pravdu vynutil kyjem? Ač nerada musím dát za pravdu své matce která tvrdila, že inteligence se vystudovat nedá, nevím jaké mám IQ, svou váhou neřeším, ale jedno vím zcela jistě. Náš život je dar a vše ostatní si volíme, volíme si jak žijeme, co jíme, jaké máme vztahy.Genetika s tím nemá mnoho společného. Marně si lámu hlavu proč je podle vás důležité o své pravdě přesvědčovat druhé? V jakém těle budeme žít náš život je jen naše věc a jaká bude jeho kvalita je také jen na nás. Fakt se pořád chcete jen s někým srovnávat a v tom nicotném ,,boji,, kde mnoha slovy nic neříkáte utápět pravdu o sobě. Zaměřte svou energii každý sám na sebe, položte si otázku co chci já a jděte za tím, život zas není tak dlouhý, tak ho užívejte k prospěchu svému i ostatních….hodně lásky všem Moserka

 24. S článkem mohu jen souhlasit.I moje babička se dožila 94let a libovala si v tučných jídlech,bůček se musel třást, ale hlavně měla ráda, když bylo vše v pohodě.Rovněž moje matka,má sice teprve 79, vaří pouze z tradičních surovin a nic si neodepře.Co jí chutná to si dá.Je ve velice dobré kondici.Já za sebe bych chtěl podotknout,že i když jíte tučná jídla nemusíte vážit 100kg.Jen musíte vynechat přílohy s velkým množstvím sacharidů a nahradit je třeba zleninou.

 25. Já tedy nevím,co se s lidma děje, že jsou tak neohleduplní ke svému tělu ia hlavně zdraví.Ono je pohodlnější říci, diety, cvičení a to vše je na nic, radši se budu přecpávat v představě že je to nejlepší co pro sebe můžu udělat.Je to velký omyl.Vaše tělo hrozně trpí, po sléze se vám objeví takové zdravotní problémy o kterých se vám ani nesnilo a tane se pro vás něco strašného a to, že nebudete moci jíst skoro nic!!!!!Proč tomu tedy nepředcházet dokud je čas? Ne každé hubnutí je jako za trest.Já osobně vyzkoušela mnoho diet po kterých jsem znovu a znovu přibírala, ale jelikož jsem to nevzdala našla jsem útěchu i zázrak pro mě v BUNIČNÉ výživě, kde jsem nehladověla, byla plná energie, zlepšil se mi zdravotní stav, konečně jsem zhubla podle mích představ a to na místech potřebnýcha co je nejdůležitější, zhubla jsem jen tuky a již delší dobu si váhu držím.Byla jse kdysi také skeptická vůči dietám a lidem co radili jak zhubnout a vážit si také zdraví,které je to nejcnější co máme,ale ted s nima zcela souhlasím.Život je ted pro mne mnohem krásnější a já si ho opravdu užívám.Přála bych to i vám .H.S

 26. Nemám ve zvyku reagovat na různé internetové debaty, ale vaše diskuze mě zaujala.Nevím, jaké mám IQ a na váhu pro jistotu nějaký čas nestoupám, takže čísly neposloužím.Máte asi pravdu všichni, ale každý ze svého úhlu pohledu.Možná, že kdybyste se sešli ne u netu, ale někde u kávy či skleničky, že se nakonec shodnete. Moje babička nikdy nebyla štíhlá a dožila se 92 let,táta, ač štíhlý(ale kuřák), jen 66.Zdravá výživa je důležitá,ale nepřeceňujme ji, stejně jako výdobytky moderní chemie, kterými se patláme a stříkáme všude možně.Ač dlouhá léta vegetarián, za štíhlou se považovat nemohu, antiperspiranty nepoužívám a s lékaři mám své zkušenosti.Ale za nejdůležitější pro člověka považuji být užitečný a prospěšný a mít rád lidi a tuhle planetu(už tak zmrzačenou)

 27. Martine, Ivano a Marcelo, děkuji vám za to, jak jste Katku věcně a přitom citlivě zmírnili. To v internetových debatách nebývá k vidění.
  Moje matematické myšlení mě vedlo k jiné kritice příspěvku o tlouštících. Takže se trochu nerad přidávám ke Katce.
  To že Ivana osobně zná několik tlouštíků jako výjimek z pravidla, vůbec nic nedokazuje a nemělo by ji to vést k smíchu. Něco jiného by bylo, kdyby se ostatní přidali s poznatkem, že také znají zdravé a dlouhověké tlouštíky, Bylo by to něco jiného, ale takhle pořád nevíme nic.